Odmeňujeme nimi poslušnosť alebo dobré známky, niekedy zase poslúžia ako úplatok pri vyjednávaní.
Na vine je chémia
Americkí vedci hovoria o naprogramovanosti dieťaťa na sladkú chuť. Uspokojuje jeho biologickú potrebu spojenú s rastom a podnecuje ho hľadať doplnkovú energiu.
Sladká chuť vysiela signál, že jedlo obsahuje veľa kalórií, organizmus ho dokáže ľahko spracovať a vytvoriť si zásoby energie. Ak máme sladkosti poruke, len ťažko im dokážeme odolať.
„Cukor je akumulovaná energia, po ktorej ľudský organizmus túži, pretože vie, že si prostredníctvom neho zaistí prežitie," vysvetľuje výživový poradca Libor Javro.
„Do akej miery je návykový, je diskutabilné. Závisí od psychického stavu človeka a jeho morálno-vôľových vlastností."
Deti sladkostiam odolávajú oveľa ťažšie, oproti dospelému človeku sú v nevýhode
„Nemajú zatiaľ vyvinuté vôľové vlastnosti, takže cukor je pre ne oveľa návykovejší," upozorňuje Javro.
Poznaj svoje dieťa
Sladkosti slúžia deťom ako psychická podpora. Sladká chuť a s ňou spojené príjemné pocity navodzujú ilúziu, že všetky emocionálne problémy sú vyriešené.
Ak je dieťa od sladkostí závislé, možno len potrebuje viac pozornosti. Zvýšený príjem cukru môže v detskom organizme postupne zdeformovať pocit zasýtenia. Bez prísunu sladkostí sa potom dieťa cíti hladné.
„Na rozdiel od dospelých deti nad jedlom príliš nepremýšľajú. Ich organizmus si automaticky vyberá najkratšiu cestu v príjme energie, teda prostredníctvom cukru," tvrdí Libor Javro.
Dôležité je vedieť, kedy sa dieťa zvykne utiekať k sladkostiam. Ak mladému organizmu poskytneme príliš často príležitosť na konzumáciu cukru, ohrozujeme jeho zdravý vývoj.
Podľa Libora Javra tomu možno predísť konzumáciou pravidelnej a vyváženej stravy počas celého dňa.
Dnešné deti nie sú iné
Dnešné deti majú v porovnaní s predošlými generáciami viac možností na rýchlu konzumáciu sladkostí.
Buchty, koláče, šúľance s makom, slivkové knedle nahradila čokoládová tyčinka, krupicovú kašu cereálie. Túžba po sladkostiach zostala rovnaká.
„Rozdiel je v možnosti výberu. Keď mama voľakedy chcela spraviť dieťaťu radosť, pripravila palacinky. Dnes pre nedostatok času volí čokoládu," hovorí výživový poradca.
Tento spôsob je pre dospelých pohodlnejší a účinok býva okamžitý.
„Čokolády sú pre väčšinu rodičov veľmi dobrý prostriedok na chvíľkový oddych od dieťaťa," dodáva odborník.
Autor: Spracovala: Monika Almášiová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.