Robí nás krajšími, dodá nám šmrnc, urobí z nás femme fatale, zmení naše pery na šťavnaté jahody... Takúto moc má jedine rúž, ktorý v podobe, ako ho poznáme, oslavuje 100 rokov.
Rúž používali už ženy v starovekej Mezopotámii či v Egypte. V priebehu vekov zažil nespočetné množstvo premien, no rúž v tube tu máme už 100 rokov. Všetko začal Maurice Levy v Amerike, ktorý v roku 1915 vymyslel kovovú tubu, do ktorej sa tento nenahraditeľný pomocník schoval a podľa potreby vysúval.
Čo si dávame na ústa?
Kým slávna Kleopatra si vraj ústa maľovala zmesou drvených mravcov, karmínu a vosku, naše rúže už našťastie netvorí žiadna háveď.
Ale zloženie rúžov je neraz terčom kritiky. Zvyčajne je jeho základom vosk a tuky, často vyrábané z ropy. Kozmetické firmy neraz do rúžov pridávajú silikóny, parafíny, parabény a iné látky.
Nemusíme sa však obávať nadmernej škodlivosti, pokiaľ si rúže nekupujeme z kadejakých pochybných zdrojov. Kozmetické firmy sú pravidelne kontrolované, a preto si dávajú pozor na to, aby zloženie rúžu malo patričnú kvalitu.
Zaujímavosti
- Priemerná žena vraj počas svojho života zje až kilogram rúžu.
- Kráľovná Viktória rúž v 1837 zakázala zákonom.
- V roku 1939 zostrojili pre firmu Max Factor bozkávací stroj, ktorý testoval odolnosť rúžov.
- Každú sekundu sa na svete predá jeden rúž.
Autor: Spracovala: Anna Novotná
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.