Koncom mája sa na Slovensku skončila zbraňová amnestia. Na polícii mohli ľudia prihlásiť a zlegalizovať tak každú zbraň, ktorú mali "na čierno". Uplynulo niekoľko dní a polícia začiatkom júla vyhlásila ďalšiu amnestiu, tentoraz drogovú.
Hoci sa vedenie polície zo začiatku nazdávalo, že verejnosť myšlienku drogovej amnestie neprijme, skutočnosť prekonala ich očakávania.
"Za nami je iba mesiac trvania tejto akcie a my už vieme, že bude úspešná," informoval včera v Košiciach na tlačovej konferencii Dušan Absťák (na snímke vľavo), ktorý má nad drogovou amnestiou dohľad.
"Za 30 dní priniesli občania na políciu 75 ton rôznych drog. Niektoré boli vysokej kvality, iné priemernej alebo pochybnej a našli sa aj kuriozity."
Za najväčší úlovok považuje polícia 12 ton heroínu, o ktorom drogový díler tvrdil, že pochádza z Pakistanu.
Zásielku tvorili 10-kilové balíčky a Absťák časť z nich priniesol novinárom na ukážku (na snímke).
Druhým najväčším prihláseným množstvom bolo 6,8 ton kokaínu z Kolumbie a tretím 4,2 tony hašiša z Indie.
Ako informoval Absťák, echo o dovoze tejto zásielky na Slovensko polícia dostala, no nevedela vypátrať, kde sa nachádza. "Majiteľ nám prezradil, že ju mal ukrytú v istom kostole na strednom Slovensku."
Okrem troch spomínaných väčších množstiev už Slováci prihlasovali iba menšie dávky. Od 200 kg po doslova gramy.
Bolo medzi nimi všeličo. Pervitín, marihuana, LSD, crack i niekoľko plodov halucinogénnej rastiny durman.
"Za raritu môžeme považovať 17 kg viagry. Majiteľ ju doviezol z Thajska, kde vraj jedna tabletka stojí iba pol eura. Je to údajne jediná droga, pomocou ktorej dokáže uspokojiť svoju žiadostivú manželku. On má 84 rokov, ona 23..."
Okrem iných informácií sa novinári dozvedeli aj to, že z krajov sa najviac činil Košický. Zo spomínaných troch väčších dávok mu síce nepatrila ani jedna, ale súčtom všetkých odovzdaných ostatné kraje predbehol. Až 22 tonami všeličoho možného nechal za sebou druhú Bratislavu o 3,5 tony.
"Za tento úspech vďačíme osvete na základných a stredných školách," prezradila Mariška Sfetovaná (na snímke vpravo), ktorá má v rámci drogovej amnestie v Košiciach na starosti reklamu.
"Dôkazom, že práve tam bolo treba akciu spropagovať je ten, že až 80 percent u nás odovzdaných drog malo majiteľa v tínedžerskom veku."
Určite sa všetci pýtate, čo bude s prihlásenými drogami. Keďže polícia pri zbraniach sľúbila, že po zaevidovaní ich vráti majiteľom, podobne bude konať aj v tomto prípade.
"Všetky drogy zvážime, urobíme ich rozbor a určíme kvalitu," vysvetlil Absťák. "Na konci tohto procesu potom vyzveme majiteľa, aby si ich prevzal. Dostane certifikát, ktorý mu v prípade neskoršieho zadržania pri nejakej razii zaručí beztrestnosť. V prípade, že sa majiteľ rozhodne celé množstvo alebo časť predať, nový majiteľ bude musieť opäť kontaktovať políciu. A my mu vystavíme nový certifikát. V konečnom dôsledku tak dosiahneme želaný cieľ, a to mať prehľad o každom pohybe drog na Slovensku."
Ak teda máte doma ušúľaného jointa, pár tabletiek "péčka" či skladačku heráku a nechcete mať v budúcnosti problémy, bežte na políciu.
Drogová amnestia trvá do konca augusta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.