Naši predkovia ich účinky poznali veľmi dobre a liečili nimi veľa zdravotných problémov. My sa k bylinkám stále viac vraciame a robíme dobre.
Momentálne nájdete na lúkach či v záhradkách množstvo čerstvej mäty piepornej a medovky lekárskej, tak prečo nevyužiť ich skvelé účinky?
Mäta pieporná na trávenie i ochladenie
Ak vás trápia tráviace problémy, hádam niet lepšieho pomocníka ako je mäta. Ak sa prejete a pociťujete ťažobu na žalúdku, urobte si šálku mätového čaju. Či už ho vypijete teplý alebo vychladený, urobí vám dobrú službu.
Mätový čaj by ste mali mať poruke aj vtedy, ak sa chystáte na cesty. Pomáha totiž aj pri nevoľnosti počas cestovania a dokonca aj pri morskej chorobe. A účinne pomáha aj pri plynatosti a nadúvaní.
Koho už len v dnešnom vystresovanom svete nebolieva hlava? Ak vtedy zvyknete siahnuť po tabletke, skúste ju vymeniť za mätový olej. Na bolesti hlavy je výborný. Hneď pri prvých príznakoch si jemne vklepte pár kvapiek na čelo, spánky a krk.
Miesta ľahko premasírujte a všetko zopakujte po polhodine. Mäta tiež účinne vplýva na nervový systém a nespavosť, takže ak večer čo večer rátate ovečky, dajte si k tomu šálku mätového čaju a zaspíte rýchlejšie.
Ak sa potrebujete v horúcich letných dňoch osviežiť, určite siahnite po nápoji s mätou. Či už to bude len čistá voda s touto bylinkou, alebo smoothies, zaručene vás to ochladí a osvieži.
Medovka zlepšuje pamäť aj mozog
Z medovky si môžete pripraviť čaj, extrakt, špiritus aj masť. Už starí Rimania tíšili kŕče medovkou a používali ju aj pri búšení srdca, dokázala zahnať melanchóliu, ale tiež bolesti brucha. Hovorí sa tiež, že po medovkovom čaji sa vraj snívajú nádherné sny, preto ju treba piť hodinu pred spaním.
Medovka lekárska výborne pomáha proti stresu. Po čaji z medovky sa ľahko a rýchlo zaspáva, ale potláča aj žalúdočnú neurózu a určite by ste ju mali skúsiť aj vtedy, keď máte psychické problémy, ste smutní a skleslí.
Bolesti hlavy a menštruačné bolesti tiež vyprchajú vtedy, keď budete piť teplý medovkový čaj.
Posilňuje srdce, pomôže vám dostať sa rýchlejšie z prechladnutia, zlepšuje pamäť a kúpeľ z medovky čistí kožu. Pomáha tiež proti nadúvaniu a zaháňa ťažkosti s trávením spôsobené stresom a nervozitou.
Ak si chcete sami pripraviť zásoby medovky na zimu, teraz, v auguste, je najvyšší čas si ju nazbierať a nasušiť.
Ak budete zbierať rastlinky neskôr, budú už nepríjemne páchnuť. Listy a vňať medovky zbierajte popoludní za priaznivého počasia a sušte ju na vzdušnom mieste.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.