Väčšina ľudí, ktorí nosia okuliare, si na ne zvykne a pokladajú ich za bežnú súčasť každodenného fungovania. Lenže problém nastáva v lete, keď sa viac potíme, hýbeme, športujeme.
Zrazu sa stávajú nepohodlnou prekážkou. Napríklad plavci sa musia rozlúčiť s ostrým videním pod vodou, lebo zlúčiť dioptrické a plavecké okuliare je náročné. Problém majú aj cyklisti, motorkári a mnoho ďalších športovcov.
Jednak hrozí riziko dodatočného poranenia pri páde a rozbití skiel alebo rámu a jednak je nepohodlné mať nasadené okuliare aj tesnú prilbu.
Pozor na bungee jumping
Niektoré typy športov sú pre oko skutočne nebezpečné, napríklad zoskoky typu bungee jumping. Tie lekári neodporúčajú hlavne krátkozrakým športovcom, s dioptriami vyššími ako -3. Oko je pri zoskoku vystavené veľkým nárazom s rizikom odtrhnutia sietnice.
So šošovkami tiež opatrne
Pre mnohých ľudí so zníženou kvalitou zraku sú výborným riešením šošovky. Pri ich nosení je potrebné dodržiavať prísne pravidlá. Šošovky nikdy nenoste dlhšie ako po lehotu, na ktorú sú určené, a striedajte ich s okuliarmi, aby si oči počas horúčav oddýchli a rohovka sa mohla zhlboka ´nadýchnuť´ kyslíka".
So šošovkami nechoďte do vody, ak sa tomu neviete vyhnúť, použite jednodňové, ktoré po skončení kúpania jednoducho vyhodíte, a tak eliminujete prípadné zápaly.
Krátkozrakí sú citlivejší na slnko
V lete si všetci prirodzene chránime oči slnečnými okuliarmi so špeciálnym filtrom. Okrem toho, že je pre nás výrazné svetlo nepríjemné, každý pohľad do ostrého svetla spôsobuje krátkodobé oslepenie.
Pri dlhšom pozeraní do slnka nastávajú v oku nezvratné zmeny vrátane zjazvovania najdôležitejších štruktúr videnia. Na jasné slnečné svetlo sú citlivejší ľudia s mínusovými dioptriami a svetlou farbou dúhovky.
Ak nemáte ani jedno z toho, neznamená to, že by ste si oči nemali chrániť. Dnes už nie sú problémom ani dioptrické sklá s filtrami proti slnko, nemá zmysel, aby ste nosili jedny okuliare na druhých alebo vďaka slnečným nevideli do diaľky.
Ako riešiť športovanie s okuliarmi?
Pri väčšine športov, ako sú beh, bicyklovanie, aerobik, zumba a podobne sa hýbeme, potíme, poskakujeme.
Okuliare teda poskakujú s nami, padajú, vlhnú od potu a spôsobujú nám diskomfort. Nehovoriac o možných zraneniach, ktoré môžu spôsobiť pri prudšom pohybe, údere alebo páde.
Navyše dioptrické okuliare sa ťažko vtesnajú pod iné ochranné okuliare alebo helmu, napríklad ak jazdíme na motorke, či sa chystáme na zoskok padákom. Pri športe sa odporúča využívať kontaktné šošovky.
Nemajte z nich strach, aplikácia je len vecou zvyku. Pri vhodnom druhu ani neviete, že ich máte v očiach a komfort je oveľa vyšší, čo znamená, že aj leto si konečne užijete naplno.
Autor: Spracovala: Monika Almášiová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.