Zberatelia sú pružní, na aktuálne politické a ekonomické turbulencie v Grécku reagujú pomerne rýchlo.
Na nestabilnú ekonomickú situáciu v Grécku pružne reagujú zberatelia, so zvýšeným záujmom nakupujú grécke mince. Najvyhľadávanejšie sú zlaté a strieborné pamätné Proof razby, numizmatici si môžu vybrať z bohatej ponuky.
Populárne ročníkové sady gréckych mincí sú známe vo viacerých vyhotoveniach. Bežne sú v predaji neoficiálne vydania, ktoré vyrábajú súkromníci. Úradné kolekcie sú drahšie, ale dokážu zapôsobiť svojou krásou a pomerne vysokou kvalitou.
Štátne vydania sú k dispozícii v luxusných vyhotoveniach Proof. Momentálne sa nedá odhadnúť, či sa oplatí investovať do gréckych mincí. Všetko závisí od ďalšieho ekonomicko-politického vývoja v krajine, je to investičná lotéria.
Výtvarné návrhy všetkých ôsmich euromincí vypracoval Georgios Stamatopulos. Vynikajú jedinečnosťou a krásou najmä z umeleckého hľadiska. Po vstupe do eurozóny Gréci nedokázali zabezpečiť vlastnú produkciu kovových platidiel.
Pomáhali im iné krajiny, ktoré výrobu mincí zrealizovali. Jedno– a dvojeurovky zo začiatku razili vo Fínsku.
Je ich možné identifikovať na základe značky ”S”, centy s kódom “F” pochádzajú z francúzskej mincovne. Ak na 20-centoch nájdete značku “E”, tak ste zaplatili mincami, ktoré pochádzajú zo Španielska. Je dôležité, aby zberatelia poznali tieto symboly, lebo iba tak dokážu identifikovať razby.
Euro zaviedli 1. 1. 2001, výmenný kurz ku drachme stanovili na 340,750 ešte rok predtým. Spoločná mena obieha v 19 z 28 krajín, okrem týchto štátov platí aj v šiestich krajinách mimo únie. Americký dolár a euro sú dve najdôležitejšie meny v medzinárodnom menovom systéme.
Málokto vie, že euro používajú niektoré krajiny, ktoré nie sú súčasťou Európskej únie. S centrálnou bankou uzavreli oficiálne dohody o používaní francúzske územia Mayotte, Saint-Pierre a Miquelon. Nemajú právo vydávať mince a bankovky s vlastným námetom, používajú aktuálnu likviditu bánk.
Bez súhlasu európsku menu používajú aj na britských základniach Akrotíri a Dekéleia na Cypre.
Podobná situácia je aj na francúzskych zámorských územiach. Zberatelia by mali poznať podrobnú históriu euromincí, aby vedeli systematicky kompletizovať svoje zbierky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.