Matrac by mal chrbtici a celému telu poskytovať dostatočnú oporu. Ak je - nielen v spánku - chrbtica dlhodobo v nesprávnej polohe, môže sa u detí zle vyvíjať.
Pre deti radšej vyberajte tvrdý matrac. Na stupnici tvrdosti od 1 do 5 je to 3 a viac. Nemalo by sa zabúdať tiež na kvalitný rošt, bez ktorého potom najlepší matrac neplní svoju funkciu. Dôležité je sledovať aj dostatočnú hrúbku matraca, aby sa pri záťaži neprehýbala.
Chrbtici musí poskytovať dostatočnú oporu. Tvrdý matrac je z bezpečnostného hľadiska menej rizikový než mäkký, ale napríklad pri novorodencoch sa neodporúča, pretože môže zvyšovať riziko syndrómu náhleho úmrtia.
Veľa času v posteli
A ako určíme správnu tvrdosť matracu? Ležiacemu dieťaťu je matrac dokonalou oporou chrbtice vo všetkých polohách počas spánku a nedochádza k jej deformácii.
Matrac musí udržať anatomický tvar chrbtice. Aspoň pre väčšie deti matrac vždy otestujte, ideálne pod dohľadom odborníka.
Deti trávia v posteli oveľa viac času, a preto by rodičia mali správny matrac vyberať naozaj starostlivo. Deti sú tiež stále v pohybe, každý deň je pre nich vždy plný nových dobrodružstiev. Preto musí byť matrac kvalitný, pevný a zodpovedajúci veku a váhe dieťaťa.
V tínedžerskom veku je výber matraca v mnohých ohľadoch podobný ako u dospelého. Rodičia môžu kúpiť ešte kvalitnejší a drahší matrac štandardnej veľkosti, ktorý môžu slúžiť dlhší čas.
S lekárom
U detí s diagnózou ako skolióza by mal byť výber matraca vždy konzultovaný s lekárom, rovnako ako výška a veľkosť vankúša. Chrbtica by sa na boku a na chrbtici a to predovšetkým v oblasti bedrovej kosti rozhodne nemala prehýbať.
Keďže je dnes na trhu už veľa možností, výber nebýva pre rodičov jednoduchý. Ak si nie ste voľbou istý, radšej zájdite do špecializovaného obchodu, kde môžete matrac vyskúšať a požiadať odborníkov o konkrétnu radu.
Autor: Spracovala: Monika Almášiová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.