Túto scénku poznajú generácie divákov: Chlapík s prihlúplym výrazom si chce kúpiť lístky do kina, no s predavačkou to celé totálne zamotajú. Ide totiž o to, že zajtra v kine hrajú V sobotu večer a v nedeli ráno. A čo v piatok? V piatok hrajú Včera, dnes a zítra....
Na geniálnom skeči Felixa Holzmanna a Ivy Janžurovej sa dodnes diváci dobre bavia. V podstate ako na všetkých dialógoch, ktoré vyšli z pera tohto skvelého komika.
Felix Holzmann sa do dejín československej zábavy zapísal nezmazateľne. Stvoril chlapíka s klobúčikom, okrúhlymi okuliarmi a šatkou na krku, ktorý je poriadne „tupelo“, na všetko sa hlúpo vypytuje a páli mu to naozaj pomaly. A z toho vznikajú brilantné dialógy.
Biznis ho nelákal
S darom zabávať ľudí sa človek musí narodiť. A Felix Holzmann ho 8. júla 1921 pri svojom príchode na svet skutočne dostal do vienka. „Šašo“ bol odmalička a škola bola pre neho prvá scéna.
Otec, vážený podnikateľ, si predstavoval, že jediný syn po ňom preberie rodinný podnik – veľkoobchod a maloobchod s potravinami a pražiareň kávy. No napokon sa otcove predstavy nenaplnili.
Felix síce vyštudoval obchodnú akadémiu, avšak napokon nemal čo prebrať. Najskôr totiž zasiahli Nemci, ktorí im zapečatili sklad, takže nemal čo predávať a po roku 1948 ho o živnosť pripravili komunisti. Felix bol v konečnom dôsledku aj rád, obchod ho totiž nelákal.
Spočiatku sa uplatnil naozaj v nezvyčajnej profesii, keďže s kamarátom rozbehol výrobu košieľ. Felix strihal, kamarát šil. A potom ako aranžér maľoval plagáty. Ale najviac ho bavilo písanie vtipných scénok a ich hranie. A to ho napokon preslávilo nielen v Československu, ale aj v Nemecku a iných krajinách.
V nemeckej armáde
Celý život však komik ukrýval obrovské tajomstvo. Počas druhej svetovej vojny údajne bojoval vo Wehrmachte.
No niežeby do nacistickej armády utekal z vlastného presvedčenia.
V podstate nemal veľmi na výber. Keďže rodina žila v českých Litoměřiciach, po zabraní Sudetov sa chtiac-nechtiac stali obyvateľmi Nemeckej ríše, a tak pre mladého Felixa platila branná povinnosť.
Túto etapu svojho života však dôkladne utajil, vyhol sa jej dokonca aj jeho kamarát Ondřej Suchý, ktorý o ňom napísal životopisnú knihu.
Až po Holzmannovej smrti vraj na veľké naliehanie priznal, že komik slúžil v námornom delostrelectve pri Dánsku a Švédsku a po vojne ho rok väznili v sovietskom gulagu.
Napokon sa však Suchý od tejto témy úplne dištancoval, a tak naďalej zostáva zahmleným miestom v Holzmannovom živote.
Odmietal improvizáciu
Zato jeho kariéra komika žiarila v plnom lesku. Jeho humor mal železnú logiku, každý dialóg bol precízne vystavaný a vypointovaný a hoci výsledok pôsobil ľahko, takmer ako momentálny nápad, bola za ním mravčia práca.
„Absolútne odmietal improvizáciu. Už keď písal, presne vedel, ako čo povie, takže nám s mamkou každú novú scénku prehrával. Keď sme sa nesmiali, preškrtal to a vyhodil,“ opísala jeho dcéra Irena.
Skvelé dialógy neraz súkal ako z rukáva. To bol prípad aj povestnej scénky Včera, dnes a zítra, ktorá vznikla asi za 20 minút.
Felix niekde v televízii počul názov toho filmu, odbehol z izby a o chvíľu sa vrátil s výsledkom. A nezmenil už na tom ani slovo.
Samovražda manželky
Hviezdna kariéra si však vyžiadala aj krutú daň. Jeho prvá manželka Eva vyťaženosť, ktorá s tým súvisela, znášala veľmi ťažko.
Celé dni bola doma sama, keďže Felix bol ustavične preč kvôli vystúpeniam a ich dcéra Irena študovala na vysokej škole. V roku 1970, keď mala len 51 rokov, si pustila plyn a zomrela na otravu.
Známy aj v Nemecku
Niekoľko rokov po jej smrti Holzman našiel znovu lásku a zaľúbil sa do nemeckej speváčky Barbary „Bärbel“ Greifovej, ktorá bola od neho síce o 24 rokov mladšia, no veľmi si rozumeli a vlastne aj vďaka nej sa Holzmann stal známym aj v zahraničí.
Vystupoval aj v Ein Kessel Buntes a s Bärbel účinkovali na výletných lodiach.
Zomrel 13. septembra 2002 v nemeckom meste Chemnitz, ktoré sa kedysi volalo aj Karl Marx Stadt, po viacerých zdravotných problémoch.
Autor: Spracovala Anna Novotná
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.