Poštové známky vychádzajú v miliónových nákladoch. Sú základom menších aj väčších filatelistických zbierok nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.
Nové vydania poštových známok si môžu filatelisti zakúpiť na poštách. Napriek ľahkému prístupu nedokážu bežné novinky uspokojiť náročnejších zberateľov.
Profesionáli investujú viac financií do jedinečných kusov, ktoré sa predávajú za trhové ceny. Tí chytrejší sa pokúšajú z bežných kusov vykúzliť drobné kuriozity.
Za prvej československej republiky stačil jediný podpis a obyčajné novinové známky Bratislava 1937 sa zmenili na vzácnosti. Je dôležité aby tieto nevšedné exempláre pochádzali z legálnych zdrojov.
Pokiaľ sú k dispozícii pravé ceniny a signatúry na porovnanie, tak znalci bez problémov dokážu potvrdiť originalitu.
Na 10-halierových červenohnedých známkach vyniká modrý podpis bývalého československého prezidenta Dr. Edvarda Beneša. Dobovú kuriozitu získali filatelisti neznámym spôsobom. Vďaka vzácnej signatúre sa bežné známky zmenili na vyhľadávané rarity.
Atraktívny návrh s námetom Holubice vypracoval Prof. Jaroslav Benda, ktorý sa okrem grafiky venoval aj tvorbe medailí. Novinové známky slúžili na vyplatenie tarifu za dopravu novín a časopisov za zvýhodnené poštové, nikdy neboli oficiálne v predaji.
ydavateľstvá ich museli objednať v minimálnom počte 100 kusov. Aby mohli tieto zvýhodnené známky využívať, museli spĺňať predpísané kritériá.
Známy politik a štátnik Dr. Edvard Beneš sa narodil v roku 1884 v Kožlanoch. Počas svojho života zastával viac politických funkcií. Bol členom a podpredsedom strany československej strany národno socialistickej. Teóriu marxizmu leninizmu neprijal, ale socializmus a vládu robotníkov uznával.
Do dejín sa zapísal ako minister zahraničných vecí a predseda vlády. Najväčšiu popularitu si získal neskôr ako druhý a štvrtý československý prezident. Bol autorom kontroverzných Benešových dekrétov, vďaka ktorým sa zviditeľnil nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.
S podpisom Dr. Edvarda Beneša sa stretávame na poštových známkach iba ojedinele, aršíky so signatúrou sa dražia za niekoľko sto eur...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.