Košičania i návštevníci mesta už nezvládajú nepravidelne sa meniace obmedzenia, súvisiace s rekonštrukciou električkových tratí.
Keď sa vlani začala rekonštrukcia zastaralých električkových tratí, takmer každý Košičan to bral ako nevyhnutnosť.
Čas však ukázal, že zodpovední pracovníci mesta či zainteresovaných firiem sa pri určení termínu dokončenia viac ako len sekli. Navyše namiesto toho, aby sa niektoré úseky dokončovali, ďalšie rozkopané k nim pribúdali.
Napokon je plné obchádzok a obmedzení celé mesto.
A keby len to. Trasy obchádzok sa menia, čo platilo včera, neplatí dnes a zajtra je to väčšinou opäť inak. Vodiči hromžia, že ktorou obchádzkovou trasou prešli jeden deň, na druhý už nemusia a ak nechcú zablúdiť, musia stále sledovať správy o zmenách.
To isté platí aj o mestskej hromadnej doprave. Trasy náhradných autobusových aj tých pravidelných sa menia a z času na čas sa presúvajú i zastávky. Ľudia v tom začínajú mať chaos. A keďže denne prežívajú stresy, sú podráždení a v zamestnaní podávajú nevyrovnané výkony, reakcia na seba nenechala dlho čakať.
"Za posledných šesť mesiacov prudko stúpol počet pacientov, ktorí vyhľadali pomoc psychológa alebo psychiatra," informoval v pondelok na tlačovej konferencii zástupca hovorkyne FN LP v Košiciach, Ivan Brufen.
"Kým vlani v januári pribudlo v celých Košiciach šesť nových pacientov, tento rok v januári to bolo 125 pacientov. A odvtedy tento počet rastie. Za jún sa zastavil na čísle 1 483. Až 1 236 z nich muselo byť hospitalizovaných. Objavili sa u nich pocity úzkosti, depresie, nekontrolovateľnej agresie a nechýbali ani pokusy o samovraždu."
Ako ďalej Brufen informoval, až na malé výnimky pacienti na otázku, čo spôsobilo ich psychické problémy, odpovedajú rovnako. Je to stres zo zmien a obmedzení, ktoré sprevádzajú rekonštrukciu električkových tratí.
"Psychológovia a psychiatri v štatistikách uvádzajú, že najväčší počet pacientov sa sťažuje na zmeny v MHD," pokračuje Brufen. "Konkrétne na obchádzky, zmeny zastávok a cestovných poriadkov. Ak sa niekomu viackrát po sebe stane, že kvôli nečakane presunutej zastávke či zmene odchodu autobusu nestihne prísť načas do práce, netreba sa čudovať, že mu z toho časom zašibe."
Podobne tak sú na tom podľa Brufena vodiči, ktorí nikedy nevedia, akú trasu si zvoliť, aby sa dostali tam, kam potrebujú. A kedy na cestu vyraziť, aby neostali trčať v nejakej zápche, vyvolanej zmätkujúcim kolegom. K chaosu vraj prispievajú aj chaoticky umiestnené dopravné značky, ktoré neraz vodičov vodia v bludnom kruhu.
"Asociácia košických psychológov a psychiatrov preto adresovala vedeniu mesta otvorený list. Žiada v ňom dodržanie avizovaného jesenného termínu dokončenia prác. Ak sa aj ten posunie, hrozí, že o pár mesiacov skončíme na psychiatrii všetci," varoval Brufen.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.