Nejde o Boženu ako ženu, ale o to, že v slovenskej hláskovacej tabuľke, ktorá ku každej hláske priraďuje ľahko zapamätateľné kódové slovo, reprezentuje slovo Božena hlásku B.
Hláskovanie písmen pomocou štandardných kódových slov sa používa najmä v letectve - hláskujú sa napríklad aj označenia rolovacích dráh.
Božena je rolovacia dráha
Jedna z dnes už lietadlami nepoužívaných rolovacích dráh košického medzinárodného letiska má označenie B, čo sa vyslovuje - ako už viete - Božena. Práve po takejto Božene sa minulý týždeň preháňali elektromobily rôznych značiek.
Predstavenie elektrickou energiou poháňaných vozidiel zorganizovala spoločnosť VSE pri príležitosti toho, že Košice sa tohto roku stali jednou - a jedinou na Slovensku - zo zastávok na približne 3 000 kilometrov dlhom predvádzacom turné RWE Go & See Tour.
Turné cez sedem krajín
Toto 14-denné turné, ktorého štart bol v slovinskej Ľubľane a ktoré vedie cez Chorvátsko, Maďarsko, Slovensko, Poľsko a Českú republiku do Nemecka, absolvujú dvaja nemeckí praktikanti elektrickou limuzínou Tesla S.
Zastávky na tejto trase sú na miestach spojených s inováciami, technologickým pokrokom a budúcnosťou eMobility - za také mesto považuje spoločnosť RWE aj Košice.
Čisto elektrický pohon
Skôr než predstavíme elektromobily, ktoré pred týždňom jazdili po Božene, spomenieme aspoň niekoľko základných faktov o eMobilite, či elektromobilite.
reba najprv spomenúť, že pod elektromobilmi rozumieme vozidlá s čisto elektrickým pohonom, teda nepatria medzi ne hybridné modely, ktorých pohonnú sústavu tvorí kombinácia spaľovacieho motora a elektromotora (alebo elektromotorov).
Elektromobily majú výhody i nevýhody
Elektromobilita má - tak ako všetko - svoje výhody i nevýhody. K jej hlavným výhodám patrí to, že elektrické vozidlá neprodukujú pri jazde (teda lokálne) žiadne škodlivé emisie a prakticky žiaden hluk.
Odborníci preto upozorňujú, že nie je správne elektromobily považovať za úplne bezemisné vozidlá, pretože pri ich výrobe sa veľmi pravdepodobne nejaké emisie vyprodukujú (ide napríklad o emisie z tepelných elektrární, dodávajúcich elektrickú energiu automobilkám).
Nízke prevádzkové náklady
Veľká výhoda elektromobilov sú ich nízke prevádzkové náklady, ktoré sa v súčasnosti pohybujú na úrovni 2,5 eura až tri eurá na 100 km, čo je štyri až päťkrát menej ako u klasických vozidiel.
Táto výhoda je však zatiaľ „kompenzovaná" najväčšou nevýhodou týchto vozidiel, a to vysokou obstarávacou cenou. Tá však v dôsledku zefektívňovania výroby batérií postupne klesá. Časom sa tiež bude vytrácať aj ďalšia nevýhoda elektromobilov, a to ich obmedzený dojazd.
Dojazd by už mal postačovať
Ten sa však už dnes pohybuje na úrovni 150 až 200 (aj viac) kilometrov, pričom podľa štatistík má až 80 % jázd v Európe dĺžku do 40 km. Na Slovensku je v súčasnosti vyše 50 verejných nabíjacích staníc (10 patrí Východoslovenskej energetike), čo umožňuje bezproblémové jazdy elektromobilom napríklad z Bratislavy do Košíc.
Istou nepríjemnosťou ostáva, že elektrická energia sa do vozidla „leje" pomalšie ako benzín či nafta, takže dobíjanie batérií elektromobilov trvá podstatne dlhšie ako klasické tankovanie.
Elektromobily tvoria desatinu percenta
Koľko vlastne dnes jazdí na svete elektromobilov? Napodiv sa odpoveď na túto otázku hľadala na internete veľmi ťažko, ale vyzerá to tak, že by ich mohlo byť okolo 700 000, čo je približne 0,1 % celkového stavu osobných a ľahkých úžitkových vozidiel.
Najpredávanejší elektromobil na svete je Nissan Leaf, druhý je - pomerne prekvapujúco - americká luxusná limuzína Tesla S. Na Slovensku je v súčasnosti registrovaných 119 elektromobilov, z toho približne polovica pribudla v minulom roku.
Sinay: je to beh na dlhé trate
Na košickej prezentácii elektromobilov sa zúčastnil aj prezident Zväzu automobilového priemyslu SR profesor Juraj Sinay, ktorý nám povedal: „Elektromotory sú čistý zdroj energie, preto majú elektromobily veľkú perspektívu. Širšie uplatnenie elektromobility je však beh na dlhé trate. Vzhľadom na terajšiu vysokú cenu elektromobilov treba hľadať rôzne možnosti podpory rozvoja elektromobility, a to zo strany štátu, regiónov i samotných miest."
V tejto súvislosti možno spomenúť informáciu, ktorú zverejnil na tlačovej besede primátor Košíc R. Raši: od budúceho roka budú mať „elektromobilisti" parkovanie v meste zadarmo.
Luxusná limuzína Tesla S
Spomedzi elektromobilov, ktoré sa minulý piatok preháňali po Božene, nás - teda aspoň mňa - najviac zaujali luxusné limuzíny Tesla S rôznych verzií. Táto limuzína je výrobok kalifornskej firmy Tesla Motors.
Jej šéf je známy podnikateľ Elon Musk (ten založil aj firmu SpaceX, ktorá ako prvá súkromná firma vypustila do vesmíru družicu).
Jazda v limuzíne Tesla bola unikátny zážitok, pretože vozidlo ohromujúco akceleruje od okamihu stlačenia akcelerátora - elektromotory majú totiž tú vlastnosť, že hneď po zapnutí generujú svoj maximálny krútiaci moment.
Na stovku za 3,3 sekundy
Najvýkonnejšia verzia temer päť metrov dlhej limuzíny Tesla S je verzia P85D s pohonom všetkých kolies.
Celkový výkon oboch hnacích motorov je úctyhodných 515 kW, ich krútiaci moment 931 Nm. Limuzína zrýchli na stovku za 3,3 sekundy, jej maximálna rýchlosť je 250 km/h a cena na nemeckom trhu 105 000 eur.
Na košickom letisku sme videli aj dnes už nevyrábaný športový roadster firmy Tesla, postavený na podvozku britského športového vozidla Lotus Elise a poháňaný elektromotorom s výkonom 185 kW alebo 121 kW.
Model e-Up sa vyrába v Bratislave
Trochu rušivý element bol tiež dnes už nevyrábaný športový sedan Karma skrachovanej americkej firmy Fisker (tú potom kúpila čínska firma Wanxiang Group) - tento sedan má totiž hybridný pohon.
Z elektromobilov, predávaných na našom trhu, sa na dráhe Božena predstavili Kia Soul a dva modely Volkswagen, a to e-Golf a e-Up, ktorý sa vyrába v bratislavskom závode firmy Volkswagen.
Ferrari priviezlo hluk a pach
Na záver podujatia sa medzi elektromobily „priplietlo" Ferrari 458 Italia, ktoré nás počastovalo revom svojho osemvalca a pachom páliacich sa pneumatík.
A bolo po tichu aj čerstvom vzduchu, ktoré nám dožičili elektromobily.
Športový sedan Fisker Karma. Sedan Karma, vyrábaný v rokoch 2011-2012, je poháňaný hybridnou sústavou, tvorenou dvoma elektromotormi a dvojlitrovým benzínovým motorom. Foto: Rado Mlýnek
Roadster firmy Tesla. Roadster, prvý elektromobil kalifornskej firmy Tesla, je postavený na podvozkovej plošine anglického modelu Lotus Elise. Foto: Rado Mlýnek
Krásne auto, krásne ženy. Jedna zo zastávok turné RWE Go & See Tour, ktorého trasa viedla siedmimi krajinami, boli Košice. Foto: Rado Mlýnek
Digitálny kokpit limuzíny Tesla S. Prostredníctvom stredného dotykového displeja s uhlopriečkou 43 cm sa ovládajú prakticky všetky systémy auta, vrátane navigácie, telefónu a audiosystému. Foto: Rado Mlýnek
Najvýkonnejšia limuzína Tesla S, verzia P85D. Na pohon verzie P85D slúžia dva elektromotory, ktoré majú celkový výkon 515 kW a poháňajú všetky štyri kolesá. Foto: Rado Mlýnek
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.