Po rozpade federácie vznikli dva samostatné štáty.
Menová odluka a deň 8. 2. 1993 môžeme považovať za deň vzniku novej slovenskej meny. Nové platidlá neboli pripravené, preto finančníci 13. januára 1993 začali kolkovať federálne bankovky.
Nostrifikované ceniny obiehali samostatne až do 15. augusta. Pri príprave objednávky mala Národná banka náročné požiadavky na výtvarný návrh a na technické vyhotovenie. Na kolky bolo potrebné umiestniť štátne symboly a veľkosť jednotlivých nominálov.
Nesmeli chýbať ani ochranné prvky, ktoré dokáže každý ľahko identifikovať. Banka rozposlala svoje objednávky siedmim firmám, ale nakoniec zvíťazili Kanaďania. Celý náklad vyrobili v renomovanej tlačiarni Canadian Bank Note Company Ltd v Ottawe.
Samolepiace kolky sa dodávali na kotúči s počtom 12-tisíc kusov. Zmluvu s ministerstvom podpísali 7. decembra 1992.
Nostrifikované bankovky sú bežne dostupné, nové kolky patria k najväčším kuriozitám. Nepoužité spojené dvojpásky a trojpásky z kotúča sú veľmi vzácne a na aukciách sa vyskytujú iba výnimočne.
Najbežnejšie sa stretávame s celou sériou nepoužitých kolkov, ktoré Národná banka vydala vo forme pamätných listov. Suveníry s dátumom 8. 2. 1993 sa dnes predávajú na aukciách, pôvodne slúžili na reprezentačné účely.
Originály obsahujú bankový vzor 50-koruny 1987 so sériovým číslom F 80 895258 vyšším prípadne nižším a celú sériu perforovaných kolkov.
Okrem týchto legálnych vydaní sa v zbierkach vyskytujú nepoužité kolky, ktoré pochádzajú z neznámych zdrojov.
Kolkovanie má svoju dlhoročnú históriu, túto možnosť využil v roku 1919 prvý minister financií Dr. Alois Rašin. Menová odluka po rozpade Rakúsko- Uhorska bola zložitá, vznikli nové nástupnícke štáty.
Začali platiť nové peňažné systémy a bolo potrebné bankovky vzájomne rozlíšiť. Novovzniknuté banky označovali platidlá z obdobia monarchie rôznymi spôsobmi. V niektorých krajinách sa rozhodli pre pretlač, čo pravdepodobne bolo jedným z najlepších riešení.
Kolkovanie rakúsko-uhorských bankoviek bolo typické pre prvú ČSR v roku 1919. S dobovými falzifikátmi týchto kolkov sa bežne stretávame na burzách.
Sú označené rôznymi spôsobmi, katalógy väčšinou neuvádzajú všetky varianty. Zberateľom preto odporúčame, aby tieto drobné rarity nakupovali iba v renomovaných aukčných domoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.