Korzár logo Korzár

Seriálový kráľ Jaroslav Dietl zomrel pred očami svojich detí

Je právom považovaný za jedného z najtalentovanejších tvorcov druhej polovice 20. storočia.

Jaroslav Dietl. Svoje scenáre písal len ručne, písací stroj nepoužíval.Jaroslav Dietl. Svoje scenáre písal len ručne, písací stroj nepoužíval. (Zdroj: ČT)

Nemocnica na okraji mesta, Inžinierska odysea, Synovia a dcéry Jakuba Sklára, Slovácko sa nesúdi, Bakalári, Pieseň pre Rudolfa.... to sú len niektoré z kultových seriálov z pera slávneho dramatika a scenáristu Jaroslava Dietla. Aj preto je právom považovaný za jedného z najtalentovanejších tvorcov druhej polovice 20. storočia. V pondelok uplynie 30 rokov od jeho smrti.

Narodil sa síce v máji 1929 v chorvátskom Záhrebe, ale bolo to len kvôli tomu, že jeho rodičia tam vycestovali za prácou.

Ešte ako dieťa sa s nimi vrátil domov do Československa. Mladosť prežil v Brne a len čo v roku 1955 absolvoval dramaturgiu na pražskej FAMU, začal pracovať v Československej televízii, ktorá ho nesmierne priťahovala.

Už o štyri roky sa ako spoluautor podieľal na prvom seriáli Rodina Bláhová. A tak vlastne odštartovala jeho mimoriadne plodná kariéra.

Miloval nemocničné témy

Jaroslav Dietl mal dva veľké vzory – Honoré de Balzaca a Alexandra Dumasa st. Všetky jeho diela mali spoločnú jednu hlavnú črtu – vždy opísal zaujímavé ľudské osudy a vedel si udržať pozornosť divákov.

Jeho najobľúbenejší námet bola lekárska tematika, preto sa asi ani nemožno čudovať, že keď stvoril Nemocnicu na okraji mesta, ľudia sa do tohto seriálu nesmierne zamilovali.

Osudy primára Sovu, doktora Štrosmajera, doktorky Čeňkovej a ďalších hrdinov ľudia sledovali so zatajeným dychom. Seriál spôsobil ošiaľ a keď vysielali jeho záverečnú časť, ulice boli ľudoprázdne.

Radil sa s odborníkmi

V čom vlastne tkvelo Dietlovo majstrovstvo? Prečo dokázal ľudí pripútať k obrazovkám tak, že ani nedýchali? Po rokoch to objasnila jeho vdova.

„Na inšpiráciu neveril. Kto píše, píše, hovorieval. Písať sa muselo denne. Sviatky, nedele, prázdniny nevynímajúc. Písanie bral ako remeslo, ktoré si vážil. Keď písal o lekároch, radil sa s lekármi, keď o sklároch, išlo sa do sklární. A keď mu potom do toho, čo napísal, začali siahať ideológovia, priam zúril...“ vysvetlila žena, s ktorou prežil posledné roky života. Nikto z nich však netušil, že to bude trvať tak krátko.

Nakúpil rožky pre celú školu

Keď Dietl spoznal sympatickú Magdalénu, zamestnankyňu ostravskej pobočky Československej televízie, bol síce ženatý, no iskra, ktorá medzi nimi preskočila, bola skutočne silná.

A aj ona bola v tom čase vydatá a mala dve deti.

Obaja sa rozišli s partnermi, skúsili to spolu a vyšlo im to. Vychovávali Magdalénine dve deti a spolu mali ďalšie dve.

On však nebol ako mnohí spisovatelia a umelci, ktorí žijú neviazaným bohémskym životom. O svoju početnú rodinu sa staral a popri tom stíhal písať všetky skvelé diela.

„Ráno som vypravila deti, on ich viezol do školy a po ceste nakúpil dvesto rožkov a mlieko pre celú školu na desiatu. Vrátil sa domov, pri raňajkách ho rozčúlili noviny a telefonáty, väčšinou pracovné... A potom šiel napísať svojich každodenných pätnásť strán. Popoludní mával schôdzky s dramaturgmi, k večeru tenis, po večeri televízia, divadlo alebo mariáš s kamarátmi,“ opísala ich každodenný život M. Dietlová.

Tragédia na tenise

Rodinné šťastie sa skončilo 29. júna 1985. Bol dusný podvečer a rodina si vyrazila na tenis aj s deťmi. Chystali sa práve na štvorhru.

„Manžel sa so synom rozohrával, zahral skvelý backhand a odrazu spadol. Ešte sa pokúsil zdvihnúť, no... Sanitka prišla po nejakej chvíli, ale skonštatovali len, že je koniec. Nemohli mu pomôcť. Infarkt bol silný a rozsiahly,“ opísala vdova Dietlová.

Najviac ju trápilo, že sa to všetko udialo pred očami detí. Prehovárala lekárov, aby ho odviezli sanitkou do nemocnice, nech ho tam nenechávajú s deťmi, no nepochodila. Museli tam jednoducho zostať a počkať na pohrebnú službu.

Večer ich potom ešte všetkých vypočúvala polícia. Najmladší syn Janík mal deväť rokov, Andulka jedenásť, Lucia štrnásť a najstarší Vojtech, ktorý na tenise nebol, mal sedemnásť rokov.

Rodina prišla o najdôležitejšiu súčasť. „Bol najväčšia sila v našej rodine. Môj život ovplyvnil úplne vo všetkom. Jeho heslom však bolo: „Život je boj, tak ahoj!“ A tak bojujem,“ vyznala sa Magdaléna Dietlová.

Perličky z nakrúcania Dietlových seriálov

Nemocnica na okraji mesta

Nezvyčajná inšpirácia

Vďaka tomuto seriálu sa Eliška Balzerová stala už navždy Alžbetou Čeňkovou. Zaujímavé však je, ako toto meno autor vymyslel. „Vtedy bolo meno Alžbeta neobvyklé, spýtala som sa ho, ako k nemu prišiel. Vraj na cintorínoch rád hľadal zaujímavé spojenie mien. A Alžbetu našiel na jednom z náhrobkov. Od tej doby je to populárne meno,“ prezradila herečka.

Keby hlúposť nadnášala...

V kultovom seriáli zaznelo aj viacero hlášok, ktoré zľudoveli. Dietl tie najlepšie vložil do úst predovšetkým doktorovi Štrosmajerovi, v podaní Miloša Kopeckého.

Nechápavej sestre Huňkovej naložil toto: „Keby hlúposť nadnášala, tak vy tu budete lietať ako holubička!“
A kolegom oznámil toto: „Ja prosím, aby sa na mňa po ránu hovorilo celkom ticho a oznamovali sa mi samé bezvýznamné veci.“

Synovia a dcéry Jakuba Sklára

Dobrý kapitalista

Hoci tento seriál vznikol na spoločenskú objednávku k 40. výročiu oslobodenia, ide predovšetkým o šesťdesiatročnú ságu sklárskeho rodu, ktorá v tom čase priniesla na obrazovky niečo nevídané – skutočnosť, že kapitalista je tam vyobrazený ako kladný hrdina, zatiaľ čo vysoký komunistický funkcionár ako vyložene záporná postava. Alebo, že komunistické hospodárenie nesiaha ani po päty poctivému prvorepublikovému živnostníkovi.

Synovia a dcéry Jakuba sklára boli posledným seriálom, ktorý sa nakrúcal ešte za Dietlovho života. Jeho prvého uvedenia na začiatku roku 1986 sa už však nedožil.

Pieseň pre Rudolfa III.

Tento muzikálový seriál vznikol v rokoch 1967 až 1968. Hlavným hrdinom bol pražský mäsiar Rudolf, ktorý vo víre všedných dní akosi stratil schopnosť zasnívať sa a trošku vzlietnuť. Počas nakrúcania došlo k okupácii Československá vojskami Varšavskej zmluvy a tvorcovia sa voči tomu ostro ohradili. Súčasťou seriálu bola aj slávna pieseň Modlitba pre Martu, ktorá sa stala hymnou odporu voči ruským tankom. Dietla však potom za trest nastupujúci normalizačný režim odpratal z Prahy do Ostravy.

nov

Autor: Spracovala Anna Novotná

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 180
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 541
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 865
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 168
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 764
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 934
  1. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  2. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  3. Martin Borecky: Rakovina
  4. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  5. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  6. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  7. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  8. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 942
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 609
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 413
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 203
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 424
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 359
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 206
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Je tento medveď skutočne po smrti, alebo zastrelili jeho "dvojníka"?

Priblížia sa na 500 metrov a je po nich.


U.S. Steel Košice.

Odborári vyjednali zvýšenie mesačnej tarifnej mzdy.


TASR

Prípad už rieši enviropolícia.


SITA
Ilustračné foto.

Páchateľovi hrozí basa až na desať rokov.


SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  2. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  3. Martin Borecky: Rakovina
  4. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  5. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  6. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  7. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  8. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 942
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 609
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 413
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 10 203
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 424
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 359
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 206
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 431
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu