Bronzovo opálená pokožka síce vyzerá lepšie ako bielučké mliečko, no aj opaľovať sa treba s mierou. A dôležité je vybrať si aj správnych pomocníkov z bohatého radu opaľovacích prípravkov.
V snahe získať vytúženú farbu pokožky sa každoročne dopúšťame rovnakých chýb - používame krémy s nízkym ochranným faktorom, roztierame ich ledabolo, alebo nie veľmi často a mnoho ľudí používanie opaľovacích prípravkov ignoruje celkom. Lenže koža si pamätá všetko, čoho sa na nej dopúšťame a ak ju nebudeme dostatočne chrániť, raz nám to všetko môže nepríjemne vrátiť.
Rozoznáte pojmy UVA a UVB lúče?
Tieto dve skratky síce bývajú zvýraznené na „slnečnej" kozmetike aj na okuliaroch, no viete, čo znamenajú?
- UVA žiarenie zasahuje predovšetkým vrchnú vrstvu kože, čím spôsobuje vytúžené opálenie, no zároveň má na svedomí sčervenanie pokožky, ak to preženieme a nesie so sebou aj riziko rakoviny kože.
- UVB žiarenie preniká podstatne hlbšie do pokožky, a tak sa jeho neblahý dopad na zdravie neprejaví okamžite, ale postupom času áno.
Podieľa sa tiež na predčasnom starnutí kože.
Kvôli tomu by ste pre svoju pokožku urobili najlepšie, ak by ste používali prípravky, ktoré budú obsahovať ochranný faktor pred oboma druhmi žiarenia.
Podľa nariadenia Európskej únie by túto podmienku mal spĺňať každý u nás predávaný opaľovací krém.
Zvyčajný pomer je 1/3 UVA a 2/3 UVB ochrany, čo znamená, že ak si kúpite krém s ochranným faktorom 30, bude vás pred UVA lúčmi chrániť faktorom 10 a pred UVB lúčmi faktorom 20.
Ktorý faktor je dostatočný?
Túto dilemu riešime pravidelne a mnohí z nás kupujú prípravky odhadom. Nezamyslíme sa poriadne nad tým, ako vyzerá naša pleť a koľko slnečných lúčov znesie. Jeden z najčastejších omylov, s ktorými sa dermatológovia stretávajú, je tvrdenie: „Ak si dám nižší faktor, lepšie ma opáli." To je hlúposť. Ak si dáte nižší faktor, len viac riskujete spálenie.
Preto pred nákupom dobre zvážte, aký ste fototyp. Rozlišujeme totiž štyri druhy:
Č. 1: To je veľmi svetlá pleť typu albín, ktorá sa takmer nikdy neopáli a keď na ňu len chvíľu svieti intenzívne slnko, už je spálená. Je citlivá, má sklony k podráždeniu a k alergiám. Musíte používať minimálny ochranný faktor SPF 30, ideálny je SPF 50.
Č. 2: Citlivá - svetlá, až tmavšia pleť, ktorá sa najskôr spáli, ale po určitej dobe prechádza do opálenia. V prvých dňoch na slnku preto používajte prípravky s SPF 30, potom môžete klesnúť na 25 alebo 20.
Č. 3: Normálna pleť. Je to vlastne tmavšia pleť, ktorá sa spáli len vzácne a má prirodzenú tvorbu pigmentu. Ten bez problémov prechádza do tmavohnedého sfarbenia. Tejto pleti postačí SPF 20 alebo 15.
Č. 4: Tmavá pleť so silnou pigmentáciou. Táto hnedá pokožka sa v podstate nikdy nespáli, a preto si môžete dovoliť nízky SPF 10 alebo 6.
Olej, mlieko, krém?
Výber vhodnej konzistencie nemá vplyv na to, ako budete opálená. Neverte poverám, že olej vám zaručí lepšie opálenie. Nie ste predsa rezeň, ktorý sa ide vysmážať.
To, aký druh opaľovacej kozmetiky si vyberiete, je len na vašej chuti.
Vo všeobecnosti by ste sa mali riadiť len tým, či máte pokožku suchú, alebo skôr mastnú.
Suchšej pleti viac vyhovujú oleje, mastnejšej krémy a mlieka s ľahšou konzistenciou.
Nepodceňujte skryté miesta
Tvár, ruky, nohy či chrbát sú miesta, ktoré si natierame prirodzene, no iné partie tela sú ako od macochy. Zabúdame na ne a potom trpíme. Toto je zoznam miest, ktoré si podľa dermatológov najčastejšie ignorujeme.
1. Očné viečka. A pritom aj táto nenápadná časť tváre je veľmi náchylná na spálenie. Po dni strávenom na slnku tak môže byť výsledkom štípajúca koža okolo očí a zničené mihalnice.
2. Bočné strany krku. Ide o partie, kde sú najväčšie svaly - hýbače krku. S tým súvisí aj natieranie uší. Ušnica ako taká a celé ucho by mali byť tiež v centre vašej pozornosti.
3. Pokožka hlavy. Tu musia byť dôkladní hlavne páni, ktorým sa už vlasy výrazne preriedili, no týmto problémom trpí aj mnoho žien. Pohodlným riešením je používanie opaľovacích prípravkov v podobe sprejov, ktoré sa rýchlo vstrebú a zbytočne nemastia pokožku.
4. Medzi partie, ktoré si tiež zaslúžia vašu pozornosť, patria priehlavky nôh, zadné strany kolien, nos a pery.
DOBRÉ RADY
Prípravky nanášajte na pokožku 20-30 minút pred pobytom na slnku, aby sa stihli do pokožky dobre vstrebať.
Nezabúdajte „náter" opakovať, najlepšie je, ak sa natriete každé dve hodiny. Ochranný UV filter totiž nepreniká hlboko do pokožky, a tak ho zo seba ľahko zotriete.
Natierajte sa aj vtedy, ak slnko zašlo za mraky, cez ne totiž preniká až 90 percent žiarenia.
Opaľovaciu kozmetiku nenechávajte ležať priamo na slnku, radšej si ju schovajte do tieňa, alebo ju nechajte v taške. Aj doma ju držte v chládku a v šere.
Ani pri najlepšej starostlivosti vám prípravky nevydržia naveky, preto si pred použitím radšej skontrolujte trvanlivosť. Zvyčajne je to 6 až 36 mesiacov od otvorenia nádoby.
nov
Autor: Spracovala: Anna Novotná
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.