Fyzickej aktivity sa nemusíte vzdať ani keď teplomer ukazuje tridsať stupňov, len dodržujte pravidlá, aby to bola radosť a nie utrpenie.
1. Vyhýbajte sa prehriatiu
Keď teplota vzduchu prekročí 30 stupňov, treba si pozorne všímať reakcie svojho tela. „Ak cítime, že sme viac zadýchaní alebo viac spotení ako obvykle, nemali by sme to so športom preháňať a ísť za svoje hranice," upozorňuje kondičná trénerka Martina Hrončeková.
„Častým príznakom, že sme za hranicou svojich možností, býva zvýšená teplota tela." Môžeme mať pocit, akoby sme mali horúčku. Ak sa nám niečo podobné stane, treba sa schladiť, doplniť tekutiny a oddychovať.
2. Chráňte sa pred slnkom
Je dokázané, že slnečné žiarenie zlepšuje náladu aj metabolizmus. Netreba však zabúdať, že na to, aby sme nabrali dostatok slnka, nám stačí vystaviť sa jeho žiareniu pätnásť minút dvakrát do týždňa. V lete sa treba chrániť ochrannými krémami, slnečnými okuliarmi a vhodným oblečením.
„Pri všetkých druhoch športu odporúčam v lete nosiť na hlave šatku, šiltovku alebo klobúk," radí Martina Hrončeková.
3. Športujte ráno a večer
Intenzívna fyzická námaha na prudkom slnku je hotová samovražda pre kardiovaskulárny systém. Preto, ak sa chcete v lete prebehnúť alebo si zabicyklovať na čerstvom vzduchu, ideálne je pre vás skoré ráno, kým ešte slnečné žiarenie nenabralo na sile.
Martina Hrončeková odporúča venovať sa takýmto aktivitám niekde, kde vás ochránia pred slnkom stromy, napríklad v lese alebo v parku. V podvečerných hodinách, keď už slnko zapadá a vzduch sa príjemne ochladzuje, môže byť šport ešte príjemnejší ako ráno.
4. Pozor na slnko vo vode
Spaľovať kalórie môžete aj pri plávaní v mori alebo v bazéne, má to však jeden háčik. Vodné plochy priťahujú veľmi intenzívne slnečné žiarenie. Preto sa vo vode môžete ľahko spáliť.
Počas dňa využite vodu len na krátke schladenie a radšej oddychujte v tieni. Na dlhšie plávanie a šantenie v bazéne radšej využite doobedie a podvečer.
5. Dbajte na hydratáciu
K najväčším zdravotným rizikám letného športovania patrí dehydratácia. Aby sme udržali v tele potrebnú vlhkosť, Martina Hrončeková odporúča piť často v malých dávkach.
„Nárazové pitie väčšieho množstva vody nie je vhodné," upozorňuje. „Obličky ho nezvládnu spracovať a močom odídu z tela von dôležité živiny."
Keďže aj počas noci dochádza k pozvoľnému dehydrovaniu, po prebudení je ideálne naštartovať metabolizmus pohárom vody s citrónom.
6. Vyhýbajte sa teplotným výkyvom
Keď je vonku teplo, môže byť príjemné zacvičiť si v klimatizovanom fitnescentre. „Treba si však dať pozor, aby priestory neboli až príliš vychladené," upozorňuje Martina Hrončeková.
„Aby telo po vyjdení na slnko neutrpelo teplotný šok." Cievy sa chladom sťahujú a teplom rozťahujú. Preto sú prudké zmeny teploty veľkou záťažou pre kardiovaskulárny systém, ktorý tak či tak dostáva počas letných mesiacov zabrať.
7. Spaľujte kalórie mimo tréningu
Počas dní, keď sa na cvičenie jednoducho necítite, môžete tiež urobiť niečo pre svoje telo. Pri chôdzi, pri sedení a státí dbajte na pevné držanie tela, chrbát držte rovno a spevnite brucho.
Choďte viac pešo, namiesto výťahu vyjdite pár poschodí po schodoch, zahrajte sa s deťmi. Spaľovať kalórie sa dá dokonca aj pri bežnom upratovaní.
A nezabudnite na výdatný spánok. Odpočinutý organizmus spaľuje kalórie lepšie ako unavený.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.