Bol typickým chlapcom z pražského Smíchova – syn stavebného inžiniera a prvoligovej hádzanárky. Od tých čias zažiaril v množstve filmových, televíznych či divadelných úloh. Nesmrteľným sa však stal ako Petr Majer, sympaťák, ktorý sa zaľúbil do princeznej Arabely. V súkromí však Vladimír Dlouhý rozhodne rozprávku neprežíval.
20. júna bude päť rokov, čo zomrel. Mal iba 52 rokov a mnoho ľudí z jeho okolia tvrdí, že na svojej smrti pracoval priam systematicky.
Podľahol totiž rakovine žalúdka. S chorobou bojoval takmer dva roky. Lekári mu vzali polovicu žalúdka a odporúčali striedmy režim. Ingoroval to.
Naďalej zostal verný priam samovražednej životospráve a bohémom zostal do konca svojho života. Zanechal po sebe životnú partnerku Petru Jungmanovú a ich spoločné štvorročné dvojčatá Honzu a Jiřího.
Neskrotný búrlivák
Pomocná režisérka Milada Mikešová ho našla v školských laviciach, keď hľadala hlavnú postavu do spomínaného Kachyňovho filmu Už zase skáčem cez kaluže.
A vďaka tomu sa stal jedným z najvyhľadávanejších predstaviteľov dospievajúcich chlapcov. Už na konzervatóriu sa však „Mirek“, ako ho všetci volali, prejavil ako svojrázna, búrlivácka a neskrotná osobnosť.
Pravidelná a zdravá životospráva mu nič nehovorili. Viac mu chutil alkohol a cigarety. A najlepšie sa cítil v krčmách, v niektorých dokonca patril medzi známych štamgastov.
„Mám rád hlučnú samotu, texty sa učím v kaviarňach a reštauráciách,“ povedal v jenom z mála rozhovorov.
No už vtedy sa začali jeho zdravotné problémy so žalúdkom. Spočiatku to boli vredy. Vtedy sa vraj až príliš skamarátil s „tekutým chlebom“.
„Pivo mi zostalo ako dedičstvo od žalúdočných vredov, nemohol som piť nič iné, dokonca mi bolo odporúčané. Pätnásť rokov boli vredy mojou katastrofou, trpel som ako zviera. Stratil som tretinu života v bolestiach,“ vysvetlil.
Ohromný talent
Všetci tvorcovia sa zhodujú v tom, že ako herec predvádzal neuveriteľné výkony. Mal na svojom konte ceny Thálie, aj Českého leva. A úspechy by boli ešte väčšie, keby svoj talent neutápal v alkohole.
„Prežila som s ním nádherných šesť rokov na konzervatóriu, neskôr sme sa stretávali v divadle a na filmovačkách. Stále som mu hovorila – Mirečku, keby si sa narodil vo Francúzsku, alebo v Amerike, je z teba svetová hviezda. On pre mňa tou hviezdou stále zostáva,“ povedala o ňom herečka Zlata Adamovská.
Závislosť a choroba ho zničili
Pohľadný Petr Máchal z rozprávky S čerty nejsou žerty, či Petr Majer z Arabely sa vďaka alkoholu a cigaretám menil pred očami.
Jana Nagyová, ktorá si zahrala jeho partnerku Arabelu, pred pár rokmi prezradila, že Dlouhý priveľa pil už vtedy, keď legendárny seriál nakrúcali. A to mal necelých 20 rokov. Jej dohováranie nebral do úvahy.
Poslednou rolou Vladimíra Dlouhého bola záporná postava policajta vo filme Kajínek, ktorú dokončil už doslova z posledných síl.
„Už takmer nič nejedol, ale herecky vždy všetko spoľahlivo zvládol,“ skonštatoval režisér filmu Petr Jákl.
Nechcel prestať
Prečo sa vlastne takto ničil? Nedalo sa jeho závislosti pomôcť? Dlouhého brat Michal, ktorý je tiež hercom, poprel, že by Vladimír alkoholu prepadol a že by bol klasickým alkoholikom.
„Nebol závislý, len pil. Vedome a kontrolovane. Keby chcel, mohol prestať, bol pánom situácie,“ povedal v jednom z rozhovorov Michal, ktorého bratovo vedomé sebaničenie veľmi zožieralo.
„Mne nevadilo, že pije, ale to, že keď bol opitý, mal tendenciu riadiť auto. A to bol dôvod, prečo sme sa do seba pustili a skoro trištvrť roka sme sa spolu nebavili,“ tvrdil mladší z bratov Dlouhých.
„Vladimír bol ťažký introvert, mal strach z ľudí. Odborne sa to volá sociálna fóbia a v hereckej brandži je to veľmi rozšírená choroba. Kde - kto do seba pchá lieky. A pretože sa u nás v rodine nikdy na lieky neverilo, brácho nachádzal pomoc v alkohole,“ vysvetľoval Michal.
Autor: Spracovala Anna Novotná
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.