V košickom rybárskom dome sa v máji zišli členovia SRZ z 23 rybárskych organizácií z oboch východoslovenských krajov a tradične aj členovia z MO SRZ v Jelšave a Revúcej na pravidelnom preškolení obslúh na elektrický agregát.
Preškolení boli tí členovia Slovenského rybárskeho zväzu (ďalej SRZ), ktorí v rámci svojich základných organizácií vykonávajú špecifickú úlohu – lovia ryby najmä v odchovných pstruhových potokoch, na ktorých sa uskutočňuje odchov pstruha potočného v dvoch až trojročných výrobných cykloch.
A záujem o tento špecifický druh „lovu rýb“ a s tým narastajúci záujem o zlepšovanie úrovne hospodárenia na tokoch medzi organizáciami narastá , čoho príkladom bola rekordná účasť na školení až 102 osôb.
Pracovné nasadenie takto preškolených členov sa rozširuje v prípadoch, že v rybárskych revíroch dôjde k mimoriadnym situáciám napr. záchrane rýb počas mimoriadneho sucha, pri povodniach, keď dochádza k vyplaveniu rýb mimo korýt tokov do rôznych preliačin, jám alebo na lúky a poľnohospodársku pôdu.
Aj v prípadoch, že správca toku bude vykonávať údržbu toku, alebo v rámci ťažby štrku bude hroziť v koryte toku poškodenie rýb prejazdom ťažkej mechanizácie, aj toto sú dôvody na to, aby rybári pred započatím prác v rámci záchranného odlovu rýb z predmetných úsekov tokov odlovili ohrozené ryby a premiestnili ich do iných úsekov toho istého revíru.
Použitie elektrického agregátu v rybárskych revíroch SRZ upravuje Smernica platná od roku 2010 a vstup do lovných, chovných rybárskych revírov a vstup do revírov počas mimoriadnych situácií sa riadi určenými postupmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.