Čo piť a čo nepiť?
Čím je vonku teplejšie, tým väčšiu chuť máme na ľadovo studené nápoje. Ich pitím si však môžeme viac uškodiť, ako pomôcť.
Ľadové nápoje šokujú sliznicu žalúdka, ktorá môže reagovať nepríjemnými kŕčmi. Vhodnejšie je piť mierne chladené nápoje bez cukru.
Príliš sladené vody smäd ešte podporujú a zbytočne prijímame do tela cukor.
Ovocné a zeleninové šťavy budú tiež osviežujúcejšie, keď si ich zriedime s vodou.
Aj strava ochladzuje
V lete máme chuť na menej kalorické jedlá, chutí nám viac zelenina a ovocie.
Podľa ajurvédy a tradičnej čínskej medicíny má surová rastlinná strava na telo ochladzujúci účinok, takže telo si samo pýta, čo potrebuje.
Ideálne je typické stredomorské stravovanie, ktoré preferuje rôzne šaláty, ovocie, dusenú zeleninu, cestoviny bez ťažkých omáčok, menej červeného mäsa a viac rýb. Kapitolou samou osebe je zmrzlina.
Z hygienického hľadiska je to veľmi citlivá potravina. Obsahuje smotanu, mlieko a vajcia - a to všetko v lete ľahko podlieha skaze.
Určite je bezpečnejšie konzumovať balené zmrzliny a nanuky, ktoré podliehajú prísnejšej kontrole.
Pozor na mokré plavky
Aj keď sa teplota vzduchu vyšplhá nad tridsiatku, môžete ľahko prechladnúť. Napríklad keď si po kúpaní v chladnej vode nevyzlečiete mokré plavky.
Možno vás krásne chladia na tele, ale aj tak urobíte lepšie, keď sa prezlečiete do sucha a necháte ich voľne uschnúť na konári stromu alebo na uteráku.
Vlhké plavky podporujú zápal močových ciest a vznik kvasinkových ochorení. Spôsobujú podchladenie panvy, čím sa znižuje v tejto oblasti prekrvenie a imunitný systém potom nedokáže udržať v pošve rovnováhu baktérií.
Osvieženie v sprche
Máte chuť vliezť po prehriatom slnečnom dni do sprchy a pustiť na seba prúd studenej vody? Prechod z jedného extrému do druhého sa vám nemusí zo zdravotného hľadiska vyplatiť. Okrem rizika prechladnutia hrozí, že sa vôbec nedostaví efekt žiaduceho ochladenia.
Cievy sa v dôsledku chladu stiahnu a následne rozšíria, čo pociťujeme ako nával tepla. Preto je efektívnejšie sprchovať sa vlažnou vodou dlhšiu dobu. Prehriatemu organizmu takisto neprospejete, keď sa prudko hodíte do studeného bazéna.
Náhla zmena teploty zaťažuje kardiovaskulárny systém, preto sa pri kúpaní odporúča najprv sa postupne ochladiť a až potom si zaplávať.
Ochladenie z klimatizácie
Možno ste už kadečo počuli o zdravotných rizikách spojených s klimatizovanými priestormi.
Lekári varujú, že striedavý pobyt v teple a chlade môže spôsobiť angíny, opakované ochorenie horných dýchacích ciest, zhoršenie alergií, bolesti kĺbov, nádchu, kašeľ, zablokovanú krčnú chrbticu a dokonca aj depresiu.
Odborníci odporúčajú ochladzovať miestnosti pomocou klimatizácie nanajvýš o päť až sedem stupňov, ideálny rozdiel je len dva až tri stupne.
Vtedy sa organizmus len mierne schladí a nemusí sa vyrovnávať s drastickými teplotnými výkyvmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.