Aj k nám mieria ich člny, prvý proti prúdu Hornádu dorazil v pondelok.
Slováci zatiaľ s minimálnym znepokojením sledujú správy v médiách, ktoré informujú o zámere EÚ poslať aj k nám pár stoviek migrantov z čierneho kontinetnu.
Veria, že ak by sa tak aj stalo, väčšina by zo Slovenska utiekla do Nemecka či Francúzska, ktoré sú pre Afričanov vysnívanou cieľovou destináciou.
Žiaľ, až do pondelka to platilo, od pondelka už nie. Nevedno ako, no minimálne jednému člnu s utečencami z Afriky sa podarilo doplaviť až takmer do centra Košíc. Možno by pokračovali aj ďalej, ale zastavil ich splav na Aničke.
V pondelok ráno sa v našej redakcii rozozvučali takmer všetky telefóny. Volajúci nás rad radom upozorňovali na zváštny čln, ktorý videli plaviť sa hore Hornádom najprv za sídliskom Nad jazerom, potom pred Vyšným Opátskym a mapokon pod mostom z Palackého na Furču.
Tipovali sme, že najbližšie redakcii ho zastihneme nikede v okolí mosta, po ktorom vedie Hlinkova ulica.
Nemýlili sme sa, hoci sme dorazili na poslednú chvíľu. Pomerne veľký čln, na ktorom sa tiesnilo okolo 200 výlučne mužov, sa práve vracal po prúde späť. Zjavne ho stopol splav pri Aničke, ktorý pre čln vytvoril prevýšenie hladín asi tri metre.
Posádka na člne pôsobila zjavne neisto a pri míňaní piliera mostu do neho takmer narazili. Keď sme bežiac popri brehu na mužov zakričali, odkiaľ sú, na angličtinu nereagovali.
Viac im bola blízka francúzština, ktorou nám oznámili, že ich je 214 a sú politickí a ekonomickí utečenci z Egypta.
Do člna sa vraj nalodili začiatkom februára a odvtedy sa plavia. Nešli však rovno na sever, do Grécka či na západ do Talianska, lebo sa obávali, že sa do cieľa nedoplavia.
Zo Stredozemného mora zamierili na sever k Egejskému, potom na východ cez Marmarské more, prieliv Dardanely v Turecku až do Čierneho mora.
Tam sa po Dunaji vybrali na západ. V Srbsku vraj v noci omylom odbočili na Tiszu a v Maďarsku potom na Hornád. Zdalo sa im, že idú zle, no vrátiť sa nechceli.
Verili, že aj táto rieka ich privedie k vytúženému cieľu, Rakúsku a potom Nemecku. Červenú ich plánom dal až splav na Aničke.
Keď sme im vysvetlili, že sú na Slovensku, ktoré má k Rakúsku a Nemecku ďaleko, niektorí migranti v šoku stratili vedomie. Tým zvyšným sme poradili vrátiť sa do Srbska a pri meste Titel, kde sa Tisza vlieva do Dunaja, odbočiť vpravo.
Plavbou proti prúdu sa určite dostanú do Viedne a potom ďalej.
Černosi nám poďakovali a na rozlúčku niektorí aj zamávali. Potom ich čln, unášaný prúdom kalnej vody po nedávnych lejakoch, zmizol v "zákrute".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.