Pri tejto príležitosti sa stretli 20. mája vo Verejnej knižnici Jána Bocatia v Košiciach.
Košickí numizmatici sú organizovaní v klube dlhé desaťročia, pomaly sa blíži 50.výročie. Pri tejto príležitosti pripravil bývalý predseda pobočky Ján Tóth skvelú prednášku o historickom vývoji organizovanej numizmatiky v Košiciach.
Svoj príspevok predniesol veľmi prehľadne, nechýbali ani zaujímavé príbehy zo života. Súčasťou akcie bola aj názorná ukážka numizmatického materiálu. Z
beratelia si mohli prezrieť historické mince a bankovky. Dva československé 1-halierníky pre šťastie si odniesli domov všetci prítomní.
Symbolické darčeky potešili mladších aj starších zberateľov. Sála bola plná, za skvelú organizáciu si výbor zaslúži pochvalu, prítomný bol aj predseda pobočky Ing. Emil Oetter CSc.
Kvalitne pripravená akcia všetkých členov zaujala. Mladších aj starších upútali príbehy, ktoré tvoria jadro organizovanej numizmatiky v Košiciach.
V roku 1967 založili prvý krúžok
Pred viac ako 50-timi rokmi milovníci mincí neboli organizovaní v žiadnom krúžku, numizmatike sa venovali neprofesionálne. Títo nadšenci v roku 1967 založili prvý krúžok československej numizmatickej spoločnosti v Košiciach. Ďalšie oficiálne dokumenty prijali 19. apríla 1969.
Hybnou silou celého projektu bol kamenár Tomáš Krištof, ktorý sa stal prvým predsedom. Sú to prvopočiatky organizovaného zberateľstva v Košiciach. V roku 1974 prevzal štafetu Rudo Lieskovský, ktorý vychoval ďalšiu mladú generáciu.
Prednášajúci informoval prítomných o ďalších podrobných detailoch, ktoré sú verejne dostupné na internetovej stránke.
Ďalšie klebety
Okrem týchto oficiálnych informácií prezradil Ján Tóth aj ďalšie klebety zo života. K takýmto zaujímavostiam patrí príbeh o náleze Bohdanovského pokladu, ktorý prvýkrát počul od niekdajšieho predsedu PhDr. Emila Petácha, CSc.
Bežný všedný deň 23. 2. 1973 sa zmenil v rodine Ernesta Hegedüsa na malý zázrak. Gazda pripravoval na dvore teplú hriadku. Keď zakopol trošku hlbšie, tak našiel niečo neobvyklé. V hlinenej nádobe boli ukryté hnedé pliešky. Nálezca vôbec nevedel, že vykopal 217 mincí zo 16. storočia.
Poklad obsahoval 12 dukátov, 196 toliarov a 8 poltoliarov, na spodku nádoby bol ukrytý poľský trojgroš. Mince sú dnes známe ako Bohdanovský poklad a sú uložené vo Východoslovenskom múzeu.
Na záver nový predseda Oetter odovzdal Jánovi Tóthovi vyznamenanie a zablahoželal k okrúhlemu životnému jubileu a tým akciu oficiálne ukončil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.