Predajcovia sľubujú, že vedia vyčistiť pleť, detoxikovať a zbaviť mastnoty. Experti sú opatrnejší.
Stále populárnejšie aktívne uhlie možno poznáte pod názvom "živočíšne uhlie", ktoré sa tradične využíva vo farmácii ako prvá pomoc pri otravách a črevných infekciách.
V minulosti išlo o produkt zo spálených zvieracích kostí, dnes sa vyrába z dreva pri vysokých teplotách, pridáva sa vodná para, ktorá zaistí oxidáciu.
Výsledkom je pórovitá štruktúra a mimoriadne veľký vnútorný povrch, preto dokáže vstrebať veľké množstvo látok - nečistoty, chemikálie a ďalšie mikročastice.
Dokonca vie absorbovať látky v tisíckrát väčšom objeme, než je jeho vlastný.
Práve preto sa hovorí, že je prospešné aj v kozmetike: výrobcovia ho často prezentujú ako "magnet" na mastnotu a toxíny.
Na čistenie tváre
Najčastejšie uhlie nájdeme v kozmetike určenej na čistenie tváre, ako sú exfoliačné masky, peelingy alebo čistiace mydlá, jeho vlastnosti sú ideálne pre mastnú, skôr mladú pleť, ktorú trápia upchaté póry alebo čierne bodky.
Objavuje sa ale aj v šampónoch určených na mastnejšie vlasy a pokožku hlavy alebo napríklad v kúpeľových soliach.
Vedecké dôkazy o jeho liečivých vlastnostiach existujú, aktívne uhlie sa používa aj na hojenie rán. S výskumami, ktoré by overili detoxikačný vplyv na pleť, je to horšie.
Čierna láka
"Neexistuje žiadna seriózna klinická štúdia o tom, či funguje, alebo nie," povedal serveru NY Daily News americký dermatológ Craig Kraffert.
"Myslím, že zákazníkov láka ten paradox, že používajú čiernočierny prípravok na to, aby si vyčistili pleť. Farba i unikátne vlastnosti suroviny sú skôr hlavný dôvod, prečo je kozmetika s aktívnym uhlím v poslednom čase vyhľadávaná."
Prípravky z drogérie alebo zo salónu bývajú často efektívne, ale je potrebné si uvedomiť, že obvykle kombinujú viac účinných látok.
Používať aktívne uhlie samostatne - nech už ako pleťovú masku alebo napríklad pri bielení zubov - odborníci neodporúčajú.
Autor: Spracovala Katarína Gécziová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.