Ako jeden z najväčších mýtov pomenúva, že človek má byť vo svojom sexuálnom živote šťastný po celý život a má byť stále spokojný. Sexuologička upozorňuje, že potom majú ľudia od vzťahu i sexuálneho života nereálne očakávania.
Napriek tomu, že mnohí sú názoru, že o sexe sa dnes hovorí otvorenejšie ako kedysi, známej sexuologičke sa to nezdá.
"Sexualita človeka je základ, akási červená niť, ktorá nás spája s dávnymi časmi, s pračlovekom, inštinkt, ktorý nás smeruje k tomu, aby sme si hľadali niekoho, kto sa k nám najviac hodí. Tento inštinkt je silnejší než vôľa a rozum. Prečo o sexualite nerozprávať prirodzene, otvorene, kultúrne, bez dvojzmyslov a tak, aby tomu ľudia rozumeli? Aby sme ich oslobodili práve od tých dvojzmyslov, neistoty, strachu, či budú všetko vedieť? Tam som videla svoju cestu a celý život sa o to snažím."
Kto s kým vydrží?
Odborníčka si myslí, že ak by sexualita nebola taká silná a bola by ovládateľná, neverám by odzvonilo.
Dodáva, že sexualita je v rôznych obdobiach života odlišná.
"Najsilnejšia je pri zbližovaní sa s druhým človekom v mladosti, vekom sexuálna túžba prirodzene klesá. Príroda nás tiež naprogramovala tak, aby sme nevyhynuli, takže nie je prirodzené mať po celý život len jedného sexuálneho partnera a byť mu navždy verný. Je veľmi zaujímavé sledovať, ako osud zvedie do dvojice ľudí. Vôbec sa nedá predvídať, kto s kým vydrží. Existujú dvojice, kde to vyzerá ideálne a vzťah sa rozpadne do dvoch rokov a dvojice, ktoré vyzerajú neuveriteľne nesúrodo a žijú spolu šťastne celý život. Ako fungujú sexuálne systémy, ťažko povedať. Sme len na začiatku bádania."
Za jeden z najväčších mýtov sexuologička považuje ten, že človek má byť vo svojom sexuálnom živote šťastný od mladosti až do staroby a má s ním byť stále spokojný.
"Ľudia majú potom nereálne očakávania od vzťahu a od intímneho života. Iný je intímny život, keď sme romanticky zamilovaní a jeden po druhom túžime 24 hodín denne, a potom, keď vzťah prejde do dlhodobého. Zrazu máme aj iné povinnosti, ako sa len venovať jeden druhému. Mali by sme byť realisti v očakávaniach a ak sme s niekým 40 rokov, aj sexualita musí prejsť istými fázami a tie fázy sú prirodzené. Vždy po sebe túžiť a milovať sa ako v prvý deň je nereálne."
Sexuálny nesúlad
Aká je teda realita v normálnom vzťahu, čo sa dá očakávať?
"V realite je intímny život prejavom dôvery a tmelu vo vzťahu. V intimite sa dá znovu a znovu prežívať to, že sa máme radi. Poskytneme si sex ako prejav lásky, zblíženia, dôvery. Ak to tak nie je alebo ak sa objavia nejaké trhliny, treba sa o tom rozprávať. Ak sú veľké rozdiely vo frekvencii a sexuálnej kapacite partnerov, tak to býva najčastejším dôvodom na partnerský sexuálny nesúlad. Radíme to, čo radil už doktor Plzák pred 40 rokmi, urobte si sexuálny kalendár. Aj plánovaný sex môže byť romantický, môžete na to od rána myslieť, posielať si šteklivé správy, zariadiť opatrovanie dieťaťa... Moje skúsenosti hovoria, že ak je ten vzťah dobrý, ľudia majú pravidelný sexuálny styk."
Caisová pozoruje aj novodobý fenoném vo vzťahoch. Muži podľa nej strácajú chuť na sex.
"Sú to muži, ktorí žijú s krásnymi ženami a žena príde do ambulancie a povie, že za posledný rok mali sex trikrát. Príde sa opýtať, čo s tým. Ja neviem, lebo je to nový fenomén. Dôvodov môže byť viac, možno je problém v psychike, dnes spolu ľudia žijú tri roky a vzťah sa nikam neposúva, nezosobášia sa, nemajú dieťa," povedala pre Sme Žena.
Muž pri pôrode? Nikdy
Ďalej vysvetľuje, že mužov spoločnosť veľmi tlačí do úspešnosti.
"Snažia sa vybojovať si svoje miesto medzi mužmi, byť príťažliví pre ženy... Možno je to tým, že sú ľudia nútení spať v jednej posteli. Kedysi spolu spali, len keď počali a potom išiel každý do svojej spálne. Dnes sa vidia vo všetkých situáciách, otec je pri pôrode. Ja som zásadne proti tomu, aby bol otec pri pôrode."
Uznávaná sexuologička s tým nemá dobrú skúsenosť.
Muž potom akoby stratil sexuálnu túžbu po žene.
Autor: Spracovala Katarína Gécziová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.