Poradíme vám, ako to urobiť s čo najdostupnejšími metódami.
Pečeň sa podieľa na premene sacharidov, bielkovín, tukov, minerálov, hormónov a vitamínov.
„Pečeň zneškodní obrovské množstvo látok, ktoré v nej však vo veľkej miere ostávajú. Tvoria tiež žlč, ktorá sa podieľa na črevnom trávení," vysvetľuje výživový poradca Martin Škába.
Ako sa prejavuje ochorenie pečene?
Stav pečene je rozhodujúci pri vzniku mnohých iných zdravotných ťažkostí – napríklad pri kožných problémoch, teda ekzémoch, alergiách či akné.
Môže tiež ovplyvňovať bolesti kolien, chrbtice, vznik kurieho oka, otlakov, hemoroidov a vysokého cholesterolu. Súvislosť je aj medzi zdravím pečene a vznikom rakoviny.
Určite teda uznáte, že sa vyplatí poskytnúť im „jarnú údržbu" v podobe detoxikácie.
Ako na to?
Najviac pomôže zdravší životný štýl bez prísunu zbytočných škodlivín, alkoholu, cigariet a podobne. Existujú však i iné metódy.
1. Bodliak pestrec mariánsky je skvelou bylinkou pre očistu pečene. „Jeho semienka pomeľte v kávovom mlynčeku a v pomere jedna ku dvom zmiešajte s hroznovým cukrom. Denne užívajte dve lyžice," radí výživová poradkyňa Jarka Kučmášová.
2. Každý deň si doprajte šťavu z cvikly, jablka, mrkvy, zeleru, brokolice a petržlenu. Spolu s obmedzením mäsa, údenín a sladkostí a pravidelným sprchovaním sa studenou vodou posilníte pečeň z dlhodobého hľadiska.
3. Urobte si šalát z púpavy. Obsahuje pre pečeň prospešné látky, ktoré nájdete aj v šalvii či materinej dúške. Urobte si čaj, ktorý však neslaďte.
4. Oxygénoterapia, čiže dýchanie čistého kyslíka z prístroja pečeni tiež prospieva. Zafungujú však i prechádzky.
5. Naopak pozor na metódu prehrievania. Pokiaľ si nie ste istí, že nemáte v pečeni zápal, vynechajte aj rôzne výhrevné obklady.
Autor: prozeny.cz, nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.