Nič proti americkej armádnej technike a špeciálne nič proti vzdušným silám. Z nákupu deviatich vrtuľníkov Black Hawk, ktorý schválila minulý týždeň vláda, rovno od Agentúry pre obrannú bezpečnosť (pod Pentagonom), však nejdú iba dobré pocity.
Do článku sme doplnili reakciu ministra.
Na strane jednej je zahraničnopoliticky i strategicky nieže fajn, ale vôbec najlepšie, ak to, čomu hovoria generačná obmena slovenskej armády, začína nákupom v USA. Je to najsilnejší člen NATO, jediný garant bezpečnosti SR a tým, že im pomáhame zbaviť sa vyslúžilej techniky, budujeme vzťahy.
Čím viac Ameriky na Slovensku - hoci „iba" vrtuľníkov - tým sme bezpečnejší, čo si zaslúži akcentovať zvlášť preto, že napr. proti základni USA - o čo sa doslova trhajú pobaltské štáty, Poľsko, Rumunsko - existujú nielen u Fica, ale vôbec v SR - hlboké predsudky. (Napr. nedávno Kiska na priamu otázku, či treba v SR základňu NATO: „Určite nie".)
Na strane druhej, okolnosti dealu sú, ehm, ehm, zvláštne. Rozhodnutia o nákupoch ťažkej vojenskej techniky sa pripravujú a debatujú v odborných kruhoch roky. Obsahujú ich armádne stratégie a ak sa nejde cez medzinárodnú súťaž - čo je náš prípad - nasledujú roky vyjednávaní, kto ponúkne lepšie podmienky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.