Komu bol niekedy v živote diagnostikovaný syndróm zlomeného srdca, je rád, že ho vôbec prežil.
Na životné tragédie sa nedá vopred pripraviť. Keby to šlo, bolo by oveľa menej infarktov, ale aj stavov, ktoré toto závažné ochorenie nápadne pripomínajú.
Vedci ich dokonca pomenovali ako syndróm zlomeného srdca. Pokiaľ ste si mysleli, že je to len akási metafora zo zaľúbených románov, opak je pravdou.
Hard break syndróm môže v prípade závažných komplikácii ohroziť život. Preto akékoľvek smútenie či už za vzťahom alebo blízkym berte vážne.
Vážna choroba
Zlomené srdce teda nie je len akýmsi preneseným významom označujúcim smútok spojený s nešťastnou láskou.
Je to riadny medicínsky pojem, ktorým je pomenovaná porucha srdcového svalu - stresová kardiomyopatia. Táto špecifická porucha môže byť vyvolaná náhlym a extrémnym citovým vypätím.
U zdravých ľudí, ktorým predtým neboli srdcové problémy diagnostikované, nemá zvyčajne tragické následky. Horšie je to u ľudí, ktorí sa v minulosti liečili na srdcovo-cievne choroby. Na nich môže veľký emocionálny stres pôsobiť fatálne.
Lekársky potvrdená
Príznaky syndrómu zlomeného srdca sú podobné ako pri infarkte, preto si skutočne vyžadujú zákrok lekára. Sprievodným javom môže byť bolesť na hrudi, ťažké dýchanie a búchanie srdca.
Zaujímavosťou zostáva, že môžu postihnúť aj úplne zdravého jedinca. Spôsobujú to stresové hormóny, predovšetkým adrenalín, ktoré dokážu dočasne oslabiť srdcový sval.
Pacient je preto často hospitalizovaný s diagnózou ťažkého srdcového zlyhania. Zmeny pripomínajúce infarkt sú zrejmé pri EKG vyšetrení, a tak isto sú zvýšené i srdcové enzýmy.
Pri ECHO vyšetrení si môžeme všimnúť deformáciu ľavej srdcovej komory, ktorá dala názov tejto chorobe.
Nevyhýba sa ani mladým
Najsilnejším spúšťačom syndrómu zlomeného srdca je strata milovanej osoby. Nie je neobvyklé, hlavne pri starších manželských pároch, keď dvaja ľudia prežijú po svojom boku celý život v dobrom i zlom, že po smrti jedného zanedlho umrie i ten druhý.
Hovorí sa, že umrel od žiaľu. Ale takýto prípad môže nastať aj u ľudí podstatne mladších. Nielen úmrtie životného partnera, ale aj strata blízkeho priateľa či rozvod môže takto silno ovplyvniť naše emócie a srdce.
Ide o psychosomatický problém, keď citová väzba na druhého je taká silná, že máme pocit zrútenia celého sveta a straty kontroly nad svojím životom. Oslabenie vlastného sebavedomia vedie až k pocitu nezmyselnosti vlastnej existencie.
Keď pohár pretečie
Z výskumov a štatistík je zrejmé, že týmto syndrómom je postihnutých oveľa väčšie percento žien než mužov. Zrejme to bude prirodzene väčšou citlivosťou a ženskou schopnosťou „brať si veci k srdcu".
Podľa psychologičky PhDr. Zdenky Kubišovej môže toto ochorenie postihnúť aj na prvý pohľad silných jedincov. „Psychológovia skúmali intenzitu vplyvu rôznych stresových udalostí na človeka a dokonca ich obodovali.
Napr. rozvod je ohodnotený na 40 bodov z možných 100, svadba 20 bodov... Predpokladá sa, že ak suma týchto stresových podnetov za rok presiahne 100, je vysoko pravdepodobné, že u človeka sa objaví stresová reakcia v podobe psychických problémov alebo telesného ochorenia aj vtedy, ak je tento človek dostatočne silný."
Liečba trvá mesiace
Vyhnúť sa syndrómu zlomeného srdca sa nedá úplne, vždy je však efektívne aspoň sa o to pokúsiť. „Môžeme robiť veľa preto, aby sme znížili pravdepodobnosť.
Čiastočne môžeme ovplyvniť udalosti života, životosprávu, myslenie a spôsob, ako nazeráme na sklamanie a stres, zvyšovať psychickú aj fyzickú odolnosť," mieni psychologička.
Liečba tohto ochorenia po psychologickej stránke zaberie minimálne štyri týždne. Dôležitá je aj podpora okolia, pochopenie situácie a upokojenie.
Autor: Spracovala Monika Almášiová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.