Český režisér a scenárista a brat herca Lubomíra Lipského prišiel o život ako 62-ročný uprostred natáčania filmu Velká vlaková loupež. Prácu po ňom musel dokončiť Zdeněk Podskalský.
Vďačíme mu za množstvo skvelých a zľudovených filmov, ako sú napríklad Jáchyme, hoď ho do stroje (1974), Marečku, podejte mi pero! (1976), Limonádový Joe (1964), Adéla ještě nevečeřela (1977) či Tajemství hradu v Karpatech (1981). Obľúbené sú však aj tituly Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Slaměný klobouk, Šest medvědů s Cibulkou či Traja veteráni.
Talentovaný Lipský pochádzal z Pelhřimova, kde mal jeho otec Vilém cukráreň s kaviarňou a tiež viedol aj miestny ochotnícky spolok Rieger.
V rodine boli traja bratia - okrem neho ešte Lubomír a Dalibor, ktorého však ako sedemnásťročného počas kúpania sa v rybníku zabil blesk. Vzťah medzi „zvyšnými“ bratmi sa stal o to intenzívnejším.
„Oldřich bol o štrnásť mesiacov mladší ako ja, ale vyrastali sme spolu ako dvojičky. Mali sme podobné názory na umenie a humor, čo nám ostalo po celý život,“ s láskou na súrodenca dodnes spomína herec Lubomír Lipský.
Od práva k umeniu
Oldřich sa presťahoval z Pelhřimova do Prahy v roku 1945 a zvolil si štúdium práva a filozofie. Po čase však dal prednosť divadlu a začal pracovať najprv ako „klapka“ a až oveľa neskôr ako herec, režisér i umelecký riaditeľ v Divadle satiry, ktoré založil spolu s priateľmi.
Darilo sa mu na všetkých frontoch, nevynímajúc ani oblasť lásky. Jemu i bratovi padli do oka dve tanečnice. Věra Kittlerová sa stala manželkou Lubomíra a so Šárkou Smetanovou sa oženil on sám. Spolu mali syna Dalibora a dcéru Ludmilu.
To však bol jeho hlavný profit z tejto divadelnej éry, pretože Divadlo satiry muselo v dobe, ktorá priala najmä komunálnej satire, veľmi skoro skončiť.
Po jeho zatvorení sa presunul do filmového štúdia Barrandov, a to najprv ako spoluscenárista a spolurežisér.
Svoj prvý vlastný film Cirkus natočil v roku 1954. Neskôr sa k cirkusovej problematike viackrát vrátil a štyri roky pripravoval napríklad i scenár seriálu Cirkus Humberto, ktorého realizácie sa však nedožil.
Vľúdne bola prijatá i jeho sci-fi veselohra Muž z prvého storočia, kde stvárnil hlavnú rolu Miloš Kopecký.
Takmer to však bolo veľké faux pas, pretože uprostred natáčania zábavného príbehu nedobrovoľného kozmonauta, prízemne konzumného Josefa, sa do kozmu vzniesol kozmonaut skutočný, teda Jurij Gagarin.
Spolupráca so Svěrákom a Smoljakom
Nasledovali už spomínané úspešné komédie, medzi ktorými vynikali tituly, ktoré vznikli v spolupráci so Zdeňkom Svěrákom a Ladislavom Smoljakom.
V roku 1986 sa pustil do natáčania veselohry Velká filmová loupež, ktoré sa mu stalo osudným. Na túto prácu sa pritom nesmierne tešil a podarilo sa mu obsadiť vtedajšiu hereckú špičku.
Hoci niektoré zdroje uvádzajú za príčinu jeho smti infarkt, iné sa odvolávajú na rakovinu žalúdka. Zomrel počas prevozu do nemocnice.
Autor: Spracovala Nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.