Aj to bol zrejme dôvod na to, aby francúzska automobilka Citroën zvolila blížiaci sa medzinárodný autosalón v Šanghaji (koná sa od 22. do 29. apríla) za miesto svetovej premiéry svojej štúdie Aircross Concept.
Pre značku Citroën je čínsky trh mimoriadne dôležitý, pretože na ňom predá približne štvrtinu svojej produkcie a Čína je tak pre francúzskeho výrobcu najvýznamnejším odbytiskom na svete.
V Šanghaji vystavená štúdia má odpovedať na otázku, či by motoristi mali záujem o takéto SUV so značkou Citroën. Išlo by o vozidlo kategórie SUV, ktoré by v sortimente francúzskeho výrobcu sídlilo nad terajším modelom C4 Cactus - tam zatiaľ Citroën nemá čo ponúknuť.
Preberá prvky z C4 Cactus
Dizajn exteriéru a atmosféra interiéru sa vyznačujú modernosťou a jedinečnými prvkami, ktoré naznačil už model C4 Cactus.
Nový koncepčný citroën je postavený na modulárnej podvozkovej plošine EMP2 s rázvorom 280 cm, jeho celková dĺžka je 458 cm, šírka je 210 cm a výška 173 cm.
Vozidlo jazdí na mohutných 22-palcových ráfikoch, na ktorých sú obuté pneumatiky rozmeru 275/45. Typickým prvkom prednej časti sú mimoriadne úzke reflektory na báze LED.
Ochranné prvky Alloy Bump
Štúdia prichádza s novým prvkom ochrany pred bočnými nárazmi. Tieto prvky, nazvané Alloy Bump (slovo bump má význam aj náraz aj hrča, takže ide o čosi ako zliatinový nárazník) sú akési viditeľné vypchávky a sú zhotovené z hliníkovej peny, ktorá veľmi dobre absorbuje nárazy.
K zlepšeniu aerodynamických vlastností prispievajú prvky Air Sign a Air Curtains. Prvý z nich, Air Sign, je chrómovaný prvok okolo bočného zadného okna, vytvárajúci vzduchový tunel na prúdenie vzduchu.
Aktívne lamely mriežky chladiča
Air Curtains sú zasa aktívne lamely mriežky chladiča, ktoré spolu s rozšírenými blatníkmi či úzkymi držiakmi spätných zrkadiel prispievajú k lepšej aerodynamike vozidla.
Pohodlný prístup do interiéru so štyrmi samostatnými sedadlami inovatívnej konštrukcie umožňujú proti sebe sa otvárajúce dvere.
Na prístrojovej doske sú dva 12-palcové displeje s vysokým rozlíšením, pričom pravý displej možno posúvať tak, že slúži spolujazdcovi alebo je prisunutý k vodičovmu displeju.
Hybridný hnací systém
Štúdia Aircross je vystrojená hybridným hnacím systémom, ktorého hlavnou časťou je 1,6-litrový benzínový motor s maximálnym výkonom 160 kW a najvyšším krútiacim momentom 275 Nm. Elektromotor, poháňajúci zadné kolesá, má výkon 70 kW a krútiaci moment 200 Nm.
Maximálny výkon celého hnacieho systému je 230 kW. Na čisto elektrický pohon môže vozidlo prejsť až 50 kilometrov. Nová štúdia Citroën Aircross zrýchli z 0 na 100 km/h za 4,5 sekundy a jej normovaná kombinovaná spotreba je len 1,7 l/100 km.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.