Ľudia ktorí pracujú pri tlačiarenských strojoch robia aj manipulačné chyby. Tí šikovnejší dokážu na takýchto maličkostiach zarobiť astronomické sumy.
Medzi zberateľmi je populárna 24-centová cenina s obráteným dvojplošníkom Curtiss JN-4H- Jenny. Po oficiálnej emisii 10. 5. 1918 sa známky bežne predávali vo väčších množstvách, zo začiatku neboli ničím výnimočné.
Bežne sa používali v poštovej službe, mohli ich voľne zakúpiť aj filatelisti. Z obyčajnej návštevy pošty sa vyvinul zaujímavý príbeh, ktorý by mali poznať mladší aj starší zberatelia. Pri poštovej priehradke si Wiliam T. Robey všimol, že na niektorých pozíciách je dvojplošník umiestnený opačne.
Úradník na pošte Washington DC si chybu nevšimol a 14. 5. 1918 zberateľovi aršík predal. Poštoví inšpektori chybu rýchlo odhalili a Robeyho vystopovali.
Ceniny, ktoré sa stali súkromným vlastníctvom už poštoví inšpektori nemohli stiahnuť z obehu.
Šikovný kupujúci vlastnil sto chybných známok. Na predajných miestach vystopovali ešte 600 kusov, tie úradne zničili. Od Robeyho chceli oficiálne odkúpiť celý aršík za nominál, neskôr aj za vyššiu cenu. Majiteľa, ktorý rarity vlastnil tak vystrašili, že v rýchlosti niekoľko kusov predal.
Jeden z nových majiteľov si novinku veľmi necenil. Manželka nechtiac pri upratovaní kuriozitu za milión dolárov vtiahla do vysávača.
Znalci dlho nevedeli dať jasnú odpoveď, ako presne vznikla chybotlač. Pri podrobnejšom skúmaní zistili, že známka sa tlačila vo viacerých výrobných fázach.
Aršík musel prechádzať tlačiarenským strojom dvakrát. Pri prvom stupni bola aktívna čerená farba a nakoniec modrá.
Niektorí odborníci tvrdili, že nesprávne vložili rámik, ktorý tlačil karmínovú farbu. Bližšie výskumy ukázali, že to bolo opačne.
Majstri umiestnili tlačovú formu s lietadlom nesprávne. Modrá farba prekrýva karmínovú čo dokazuje, že obrátenú Jenny tlačili do hotových rámčekov v druhej výrobnej fáze.
Zrejme si pred šichtou dali panáka, ktorý ich osmelil. Dlho nešpekulovali a tlačové dosky nesprávne nainštalovali do stroja.
Na niektorých známkach je modré lietadlo v červenom rámčeku umiestnené hore nohami. Nechtiac vytlačili ceniny, ktoré sa dnes predávajú za milióny dolárov. Možno to robili cielene, ale doteraz sa to nikomu nepodarilo dokázať.
Tieto rarity sú pre zberateľov cenovo neprístupné, sólo známky sa dražia za milión dolárov. Za štvorblok kupujúci zaplatí 3 milióny.Je jasné, že bežní milovníci filatelie nemajú finančné prostriedky aby si tieto kuriozity zakúpili.
V roku 2013 vydali repliky, ktoré sa líšia v mnohých detailoch od originálu. Dvojdolárový nominál a dobre viditeľný letopočet 2013 sú pre tieto poštové známky cudzie.
Zmena predajnej ceny je akási záruka, že sa repliky nebudú môcť zneužiť.
Napriek týmto rozdielom sú tieto novo vytlačené rarity prístupné iba v obmedzenom množstve. Nie sú lacné a filatelisti sa s nimi radi pochvália na burzách a aukciách...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.