Jazerskí poslanci totiž nasypali do vody chémiu a všetky pozemky okolo prenajali ovčínom Baranina s.r.o. a Žinčica a.s.
Odkedy sa približne v polovici každej letnej sezóny rozmnožia v košickom jazere sinice a kúpanie musí byť zakázané, návštevnosť rapídne poklesne. Prichádzajú iba tí rekreanti, ktorí kúpanie k relaxu nepotrebujú a stačí im slnečné počasie.
Minimálna návštevnosť však robí vrásky jazerskej samospráve, ktorej sa nevracajú náklady, investované do údržby areálu.
"Pred troma rokmi sme zaznamenali stratu 24-tisíc eur, predvlani 28-tisíc a minulý rok až 31-tisíc," povedal nám šéf jazerského oddelenia strategického rozvoja Ivan Mikloš. "Kým do roku 2010 sme boli približne na nule, prípadne sme boli výberom vstupného aspoň v miernom zisku, sinice nám robia škrt cez rozpočet. Aby sme neprodukovali opäť stratu, museli sme hľadať iné využitie."
Na lanskom decembrovom mimoriadnom zasadnutí miestneho zastupiteľstva riešili jazerskí poslanci jediný problém. Ako finančne využiť jazero a jeho okolie tak, aby prinášali zisk.
Nápadov bolo mnoho. Od úplného vypustenia jazera a vybagrovania nánosov, aby sa zabránilo výskytu siníc, až po vysypania 25 ton hydroxidu meďnatofosforečného, ktorý by mal tieto zelené riasy zničiť.
"Realizácia vypustenia jazera až po jeho opätovné napustenie by trvala tri roky, takže sme ju odsunuli ako poslednú možnosť. Preto sme siahli po neutralizácii vody," prezradil nám Mikloš. "Neprinesie však výsledok hneď, ale až po 10 mesiacoch. Presne toľko by malo chémii trvať, aby zničila všetky sinice. Jeden rok sa teda kúpať v jazere nebude dať."
Mikloš dodáva, že ani slniacim sa rekreantom nevyjdú túto sezónu v ústrety. Keďže sa v jazere nebude dať kúpať a teda ani ľudia sa k nemu nebudú hrnúť, rozhodli sa zarobiť peniaze aspoň inak. V miestnom občasníku zverejnili ponuku na akékoľvek iné než rekreačné využitie trávnatých plôch.
"Veľmi sme tomu neverili, no dvaja záujemcovia sa prihlásili. Boli to majitelia neďalekých ovčínov Baranina s.r.o a Žinčica a.s. Každý rok majú problémy s pasienkami, lebo úzke trávnaté plochy pozdĺž Hornádu zvyknú ich 200 až 300-kusové ovčie stáda spásať za tri mesiace. Preto im musia čerstvú trávu nakupovať v zahraničí. Takto výrazne ušetria," tvrdí Mikloš.
Ako sme sa na stránke MČ Jazero dozvedeli, plochy okolo jazera si ovčíny prenajali od marca do októbra a spolu za možnosť popásať sa svojim ovečkám zaplatia 10-tisíc eur.
Aby rekreantom, ktorí tento rok prídu o polihovanie okolo jazera, vyšli trochu v ústrety, sľúbili bačovia zriadiť vedľa reštaurácie Pláž dva predajné stánky. Budú v nich predávať výrobky z ovčieho mlieka ako korbáčiky, bryndzu a iné.
Otvorené budú mať od 1. mája.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.