Poctivo ste diétovali, krásne chudli a zrazu sa to zaseklo. Napriek veľkej snahe kilogramy nejdú dolu. Nebojte sa, tento problém trápi všetkých chudnúcich.
Chudnúť treba na etapy
Bez ohľadu na to, akú diétu držíte, jedného dňa príde chvíľa, keď sa vám ručička na váhe zastaví a nech by ste robili čokoľvek, ani za svet sa nepohne k nižším hodnotám.
Podľa špecialistu na výživu Karola Džupu sa to stáva, len čo prekročíme päťpercentný úbytok z pôvodnej hmotnosti. To znamená, že ak máte napríklad 60 kilogramov, vaše chudnutie sa pravdepodobne zastaví na hodnote 57 kilogramov.
„Ide o to, že päť percent z pôvodnej hmotnosti je bezpečná hranica, po ktorej si organizmus musí zvyknúť na novú situáciu," vysvetľuje Džupa.
„Zvyčajne to trvá 76 dní, kým sa táto zmena zapíše do našej bunkovej pamäti. Tak sa mi to osvedčilo počas mojej tridsaťosemročnej praxe nielen u mojich pacientov, ale aj u mňa."
Ak vydržíte, po tomto časovom úseku pôjde hmotnosť zase dolu. Pravdepodobne znovu zhodíte ďalších päť percent hmotnosti a potom sa na ďalších 76 dní zase zastavíte. Čím budete ľahší pred obdobím stagnácie, kým bude logicky vašich päť percent menších.
Dôležité je mať so sebou trpezlivosť. Veľké úbytky hmotnosti sa nikdy nedajú docieliť naraz, len na etapy.
Nemeňte zvyky
Aj keď ručička na váhe stojí ako prikovaná, treba ďalej dodržiavať zásady, ktoré sa vám osvedčili pri chudnutí a nevracať sa k starým zlozvykom.
Tie by vás mohli priviesť k nežiaducemu jojo efektu. Počas obdobia stagnácie netreba zbytočne ešte viac uberať z kalorickej hodnoty výživy. Keby ste tak robili zakaždým, keď sa vaše chudnutie zastaví, mohli by ste sa jedného dňa dopracovať do stavu podvýživy, ktorý je rizikový pre vaše zdravie.
Vek a chudnutie
Metabolizmus sa počas života neustále mení. Podľa Karola Džupu nastávajú dôležité zmeny každých osem rokov.
To znamená, že úplne inak trávime, keď máme 24 rokov, ako keď máme 40. Čím sme starší, tým úspornejší by mal byť náš príjem kalórií.
Kľúčové bielkoviny
Keď chceme schudnúť, je normálne, že potrebujeme obmedziť kalorickú spotrebu, ktorú sme mali v období priberania.
Karol Džupa tvrdí, že môžeme znížiť počet kalórií na polovicu, čo sa dá jednoducho dosiahnuť menšími porciami jedla.
Naučte sa piť
Hoci sa všade hovorí o dôležitosti pitného režimu, na Slovensku približne 70 percent obyvateľstva nepije tak, ako by malo. Dehydratácia má množstvo negatívnych vplyvov na naše zdravie a môže aj pribrzdiť proces chudnutia.
Podľa Karola Džupu je optimálne vypiť 30 mililitrov denne na kilogram hmotnosti. To znamená, že ak vážite 60 kilogramov, mali by ste denne vypiť asi 1,8 litra.
Autor: mal
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.