Pri kompletizovaní papierových platidiel považujú umelecké motívy za nepodstatné.
Je to veľký nedostatok, tí náročnejší by sa nemali uspokojiť so základnými technickými informáciami. Mali by poznať podrobné detaily z umeleckej tvorby. Týka sa to najmä tých štátoviek, ktoré obiehali na našom území.
Výnimkou nie sú ani bankovky Slovenského štátu. Väčšinu zberateľov vôbec nezaujíma ako sa dostal portrét vidieckeho dievčatka na 5-korunu, dôraz kladú len na určenie zberateľskej hodnoty.
Portrét 10-ročného dievčatka sa dostal na bankovku celkom náhodne. Umelecký fotograf Karol Plicka chodil s maliarom, dokumentaristom a folkloristom Jozefom Úprkom po vidieku a hľadal modely, ktoré by boli vhodné pre tvorbu umeleckých fotografií.
Pri prechádzke dedinkou Vieska-Bezdedov, okres Púchov, náhodne stretol mladú dievčinu, ktorá ho zaujala. Oslovil ju a poprosil, aby sa pripravila na fotografovanie. Preto prišla cez letné prázdniny Hanička Ištvaníková z pastvy s husičkami domov skôr ako obvykle.
Rodičov prekvapilo, že neprišla sama, ale v sprievode dvoch umelcov. Vďaka mamke sa ukázala v troch krojoch, aby splnila náročné požiadavky výtvarníka, umeleckého fototgrafa Karola Plicku. Na dielach, ktoré vyhotovil mala Hanka 10 rokov.
Komisia si vybrala práve tieto fotky, ktoré neskôr slúžili ako podklad pri ryteckých prácach a návrhu 5-korunovej bankovky.
Narodila sa 3. 7. 1919, v roku 1938 sa vydala za Štefana Kuchtu, potom ju v dedine poznali ako Hanku Ištvaníkovú- Kuchtovú.
Keď sa päťkorunová bankovka dostala do obehu, mala 26 rokov. Bola veľmi šikovná gazdiná, pekne tancovala a spievala, vyhrávala súťaže krásy. Zomrela 17. júla 1985.
Napriek všetkým úspechom, ktoré dosiahla, je najvýznamnejší Hankin portrét na 5-korune. Za tieto informácie vďačíme Jánovi Cyprisovi, Štefanovi Kuchtovi a Miroslavovi Mixovi.
Päťkoruny sú zaujímavé nielen z výtvarného hľadiska, ale aj kvôli nedostupnosti niektorých variantov.
Najbežnejšie sú prefixy A,D, ktoré sa vyskytujú perforované aj neperforované.
Ďalšie série K, X, S, H, O sa vyskytujú iba zriedkavo. Najzaujímavejšie sú päťkoruny s kódom „B008“ okolo ktorých je mnoho nezodpovedaných otázok. Zatiaľ je známy iba jediný exemplár s týmto označením.
Bankovky vytlačila Neografia Turčiansky svätý Martin, výtvarný návrh vyhotovil Jozef Vlček. Obiehali pomerne krátku dobu, od 15. 2. do 31. 10. 1945.
Niektoré série sa vyskytujú iba veľmi vzácne, čo sa odráža na vysokých aukčných cenách. V tomto prípade má krátka doba platnosti výrazný vplyv na vyššie ceny na trhu.
Na burzách sú v ponuke bežné typy, ktoré sú cenovo prístupné pre väčšinu zberateľov.
Je to dobrá správa pre začiatočníkov, ktorí si chcú skompletizovať typovú zbierku papierových platidiel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.