Nie je to také rýchle a jednoduché, ako to vyzerá. O to viac si budete svoju knižku pokladov potom vážiť.
Začnite zberom rastlín. Odtrhnite si malý kvietok, najlepšie aj s koreňmi, očistite ho a vložte medzi dva čisté papiere. Tie zaťažte, ako to len pôjde, napríklad hŕbou kníh. Zo začiatku vymeňte biele papiere okolo kvietka každý deň.
Akokoľvek vyschnuto rastlinka pôsobí, púšťa vodu, ktorá sa vpíja do papiera. Ak papiere nevymeníte, začnú hniť a splesnetú rastlinku budete musieť vyhodiť. Neskôr stačí meniť papiere každé 2 - 3 dni. Osvedčili sa aj biele servítky.
Kým bude kvietok úplne suchý, potrvá to dva týždne až mesiac. Do jednej zaťaženej kôpky dajte pokojne aj viacero kvietkov či listov. Všetky obalené bielymi papiermi. Zvykli sa dávať aj noviny, pretože tie dobre sajú, ale bohužiaľ zanechávajú na listoch nepekné čierne fľaky.
Pozor však na tropické rastlinky, hlavne tie zo suchých dovolenkových oblastí. Keďže rástli v drsných podmienkach, zadržiavajú veľa vody. Napríklad také kaktusy by vám po pár dňoch rozmočili aj niekoľko vrstiev papierov. Preto sa do herbára neodporúčajú.
Nech sa nepokrčí
Keď máte prvú várku vysušenú, dajte sa do zakladania. Na herbár je najvhodnejší zošit s tvrdými listami, najlepšie z prírodného materiálu.
Rastlinku položke na stranu a pásikmi lepiacej pásky prilepte na stonku, pod kvet a na konce listov, ak sú dlhé.
Najviac sa osvedčila papierová lepiaca páska. Vyskúšajte, či sa kvietok nepohybuje po papieri alebo sa mu niektorá časť nezohýba. Na náprotivný list alebo priamo pod kvietok dopíšte názov rastliny, jej latinské meno, dátum a miesto zberu.
Ak chcete, aby vám herbár slúžil aj ako pomôcka v domácom liečení, dopíšte si aj, ako sa dá využiť na rôzne čajíčky a mastičky.
Obyčajné papradie. Začnite s rastlinami, ktoré poznáte. Foto: internet
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.