Avšak len do chvíle, kým mu pamäť nadobro nevygumoval Alzheimer.
Mimoriadne nadaný umelec bol nielen hercom, ale i režisérom, muzikantom, skladateľom, dramatikom a zabávačom. Nenávidel intrigy a ohováranie a vynikal čestnosťou.
„Jirka bol živel. Bol neuveriteľný, veľmi dobrý, ale s ničím sa veľmi nebabral. Niektorým mocipánom sa to nepáčilo, takže nikde dlho nevydržal,“ zverila sa v časopise Instinkt pred časom jeho druhá manželka Magdaléna.
„U mocných nikdy nebol obľúbený, pretože hneval. Robil problémy. Väčšinou niekde získal angažmán, urobil tam svojím umeleckým pôsobením celkový prevrat a spravidla to dopadlo tak, že ho vyhodili. Alebo rovno zrušili dané divadlo.“
Neplánoval a nebilancoval
Žil vraj spôsobom tu a teraz. Neplánoval a nebilancoval. A vydierateľný bol jedine cez rodinné väzby. Svojím spôsobom vraj neustále utekal pred realitou a hlavne pred jej negatívnymi stránkami.
Neznášal choroby a prejavy starnutia. Keď niekto v jeho okolí ochorel, mal z toho vždy veľké depresie.
Aj týždeň v takom prípade býval „naložený v alkohole“.
„Obviňoval hory, doly, čierny les, pánaboha, čerta, všetkých, že dopustia takúto krivdu. Toto bolo to, čo mu vadilo a nie to, keď mu niekde zakázali pôsobiť, alebo keď mu napísali v titulkoch nesprávne meno,“ prezradila jeho manželka pre denník Aha!
Najväčšej sláve sa tešil v 70. a 80. rokoch. Jeho typický zastretý hlas sa navyše uplatnil aj v dabingu, kde po Františkovi Filipovskom napríklad skvelo prebral, hoci len nakrátko, postavu Luisa de Funesa. Známy je však i ako Gargamel z obľúbenej rozprávky Šmolkovia.
Prestal rozprávať
Obrovský zlom v jeho živote však nastal okolo roku 2000. Celkom sa stiahol zo spoločenského života, začal chradnúť a zabúdať.
Prepukol uňho ťažký Alzheimer a začal žiť vo svojom svete.
Spočiatku si jeho okolie myslelo, že na príčine jeho problémov s pamäťou a dezorientáciou je alkohol, no napokon vyšla pravda najavo.
Napokon úplne prestal rozprávať. Dlhé mesiace sedával pri okne v byte pri Národnom divadle a pozeral do prázdna.
Bolo smutné, že tak skončil muž, ktorý miloval ženy a ony milovali jeho. „Prežil som toho veľa a nadelil si niekoľko životov.
Na rozdiel od iných, ktorí žijú len jeden život.,“ prehlásil ešte v čase, keď sa jeho choroba len začínala rozvíjať.
Napokon zomrel osamotený v roku 2004 a jedinou osobou, ktorá stála po jeho boku, bola manželka.
Začínal ako huslista
Jiří Císler sa narodil v Českých Budějoviciach. Vyštudoval síce obchodnú akadémiu, ale zlákal ho svet umenia.
Začínal v Juhočeskom divadle ako huslista a herecký talent v ňom objavil až režisér Miroslav Macháček. Neskôr prešiel do Prahy do Divadla na Fidlovačce, no účinkoval v mnohých ďalších divadlách.
Ako herec sa výrazne presadil v role Voženílka v Dietlovej Inžinierskej odysee.
Zahviezdil i v Jakubiskovej Tisícročnej včele, v rozprávke Za humny je drak či v kultovom seriáli Návštevníci. Je po ňom pomenovaná ulica v Domažliciach.
Autor: Pripravila: nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.