Také čosi ešte Košičania nevideli. Počas nočných mrazov, ktoré sa v polovici marca vrátili na východ Slovenska, zamrzol Hornád. Aby na ňom mohla pokračovať plavba, sprejazdniť ho musel ľadoborec.
Kým lyžiarom návrat silných nočných mrazov spôsobil radosť, lebo na Jahodnej, v Kavečanoch či na Kojšovke sa môže opäť umelo zasnežovať, vodohospodári a vodní prepravcovia až tak nejasajú.
Nielenže im zamrznuté hladiny spôsobujú problémy s prevádzkou všetkých osemnástich vodných elektrární na rieke Hornád, kolabuje aj medzinárodná lodná doprava.
"Až sedem lodí, ktoré mali namierené do Maďarska, muselo ostať v dokoch pri Vyšnom Opátskom," ponosoval sa nám šéf košických lodníkov, Gabriel Torpédo.
"Keby šlo len o tankery na prepravu ropy, uhlia či piesku, nebol by to až taký problém. Väčšina má však naložené potraviny a tie týždeň či dva čakať na roztopenie ľadovej prekážky nemôžu. Majú termíny dodávok a tie sa posúvať nemôžu."
Meteorológovia avizovali, že Hornád môže ostať pod ľadom až do konca mája. Preto najmä košickí vodní prepravcovia museli nájsť riešenie, ktoré by bolo rýchlejšie, ako jarné slnko.
"Zvažovali sme, že ľad na úsekoch, kde by sa ukázal ako najhrubší, odpálime náložami dynamitu," povedal Torpédo. "Tento nápad, ktorý by bol aj najlacnejší, sme však museli zavrhnúť. Spomenuli sme si na rok 1962, kedy sme rovnakú situáciu riešili práve takto. Ozvali sa však ochranári, ktorí takmer celý úsek Hornádu označili za hniezdisko vzácneho plameniaka slovanského a kolibríka košického. Preto sme museli hľadať iné riešenie."
Keďže iné nevymysleli, voľky-nevoľky prepravcovia museli siahnuť po takom, ktoré už na začiatku označili za posledné možné. Objednať si finančne nákladný ľadoborec z rieky Ondava, ktorý stál nevyužitý vo svidníckom prístave. Samozrejme, najdrahšou položkou bolo jeho naloženie na ťahač a doprava do Košíc. Účet znel na sumu 185-tisíc eur.
"Ťahač s ľadoborcom, mimochodom, volal sa Lenin, dorazil do Košíc v stredu ráno. Okamžite sme ho zložili do koryta Hornádu, aby sa pustil do práce. Každá hodina jeho prevázky nás totiž stojí tisíc eur," vysvetlil nám Torpédo.
Podľa plánu má Lenin prejsť trasu z Košíc do Budapešti štyrikrát, aby sa ľad poriadne rozdrvil a nerobil problémy ani plavidlám s nižším ponorom. Nám sa ho včera popoludní podarilo odfotiť z mosta ponad Hlinkovu ulicu, keď už mal blízko k obrátke pod splavom na Aničke.
"Ešte sa raz otočí tu a potom poslednýkrát v piatok ráno v Budapešti," odhadol Torpédo. "Potom absolvuje poslednú cestu späť do Košíc. Predpokladáme, že tu bude tak v sobotu okolo poludnia."
Ak teda chcete Lenina v akcii vidieť aj vy, prípadne jeho následné nakladanie na ťahač, mali by ste zajtra obedovať skôr alebo neskôr. Okolo 12. hodiny by ste stihli "predstavenie", aké sa možno zopakuje o 10 či 20 rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.