Podľa lekárov by to však nemalo trvať celú pracovnú zmenu.
Fitlopta je jednoduchá, moderná a cenovo dostupná pomôcka, ktorú možno využiť naozaj rôzne, napríklad pri rehabilitačných cvičeniach pri ťažkostiach s chrbticou, pri cvičení v tehotenstve, v kondičných tréningoch, a ako sme už spomenuli, svoje uplatnenie nájde aj ako náhrada stoličky.
Aktívne sedenie
Fitlopta totiž umožňuje tzv. dynamické sedenie, ktoré je prospešné pre chrbticu. Pri tomto type sedenia neustále balansujete, snažíte sa udržiavať rovnováhu, a tak aj správnu polohu a svaly máte neustále v aktivite.
Takéto dynamické alebo aktívne sedenie je pre svalovo-kostrový aparát oveľa zdravšie ako pasívne sedenie.
Zlé držanie tela pri sedení netreba podceňovať, môže mať aj závažné zdravotné dôsledky. Môže dochádzať k preťažovaniu krčných stavcov, stavcov v oblasti driekovej chrbtice a preťažovanie jednotlivých úsekov chrbtice postupne vedie k ich poškodzovaniu.
Spočiatku na nesprávne sedenie reagujú svaly, ktoré stuhnú a nedokážu sa samy uvoľniť. Tento problém možno odstrániť cielenou liečbou, ak však porucha trvá príliš dlho, začnú vznikať zmeny aj na kostrovom aparáte a tie sú, žiaľ, väčšinou nezvratné.
Fitlopta má výhodu, že je vhodná pre ktorúkoľvek vekovú kategóriu – pre deti aj seniorov – a cvičením na nej sa menej zaťažujú váhonosné kĺby.
Ako si vybrať fitloptu
Chcete si kúpiť fitloptu a neviete, podľa čoho si vybrať? Ak má vyhovovať požiadavkám európskej normy pre zdravotnícke pomôcky, mala by mať nosnosť aspoň 300 kg a protišmykový povrch. Optimálne je, ak má aj patent proti náhlemu poklesu tlaku.
Dôležitá je aj veľkosť. Skutočne ju netreba podceňovať, preto si loptu vyberajte podľa nej, nie podľa farby, ktorá vám je sympatická. Najjednoduchším kritériom pre voľbu fitlopty je výška, avšak treba zohľadniť aj pravidlá správneho sedenia.
Ako na to? Najmenšie lopty s priemerom 45 cm sú vhodné pre deti a ľudí s výškou do 140 cm. Loptu tejto veľkosti (alebo menšiu s priemerom 35 cm) môžete využiť pri cvikoch panvového dna alebo precvičovaní brušných svalov, keď je lopta umiestnená medzi kolenami.
Všeobecná zásada je, že keď sedíte na gymnastickej lopte, mali by vaše kolená byť o niečo nižšie ako vaša panva.
Tým dosiahnete to, že sa pri sedení na gymnastickej lopte nebudete hrbiť, panva bude podsadená a chrbtica v správnej polohe. Znamená to, že vaše kolená by mali byť ohnuté v tupom uhle.
Formovanie postavy
Podľa rehabilitačného lekára MUDr. Júliusa Kazimíra je častou chybou, že ľudia cvičia na podfúknutých loptách, alebo si nevšímajú rôzne nerovnosti dlážky či drobné predmety, ktorú môžu loptu poškodiť. Ak si fitloptu nechcete zničiť, nemali by ste ju nechávať ani pri zapnutých radiátoroch či na slnku.
Lekár odporúča cvičenie na fitlopte prakticky každému, hoci výnimky existujú. Sú to napríklad tí, čo majú problémy s koordináciou a rovnováhou alebo s alergiou na PVC. Cvičenie na fitlopte v polohe dolu hlavou lekár neodporúča ani ľuďom, ktorí trpia hypertenziou.
Aj keď jednotlivé cviky na fitlopte sú väčšinou zamerané na určité časti tela, napríklad na posilnenie chrbta, brucha alebo nôh, pri každom úkone, ktorý na nej spravíme, musíme zapojiť oveľa viac svalových skupín, ako keď podobný pohyb robíme na pevnej podložke.
Tým zvyšujeme celkový energetický výdaj. Keď cvičíme poctivo, tak sa pritom aj zapotíme a spálime slušné množstvo kalórií.
Zásady cvičenia
Najväčším prínosom fitlopty oproti klasickému posilňovaniu je budovane svalovej hmoty priamo od kosti. Na fitlopte posilňujeme takzvané vnútorné svalstvo, je to opačný postup ako pri posilňovaní činkami.
Keď posilňujeme pohybový aparát týmto spôsobom, svalstvo, šľachy aj kĺby sú lepšie chránené proti rôznym zraneniam.
Dokonale sa spevňuje telo, zlepšuje metabolizmus aj celková motorika, pričom človek sa cíti menej unavený, ako keď posilňuje klasickým spôsobom.
Pri cvičení na fitlopte však treba dodržiavať, tak ako aj pri iných pohybových aktivitách, isté všeobecne platné zásady. To znamená, že skôr než prejdeme k posilňovaniu, treba telo zahriať.
Na tento účel môžeme využiť krátku kardiovaskulárnu aktivitu, ako je chôdza do schodov alebo džoging. Ideálne je zostať pri cvičení najmenej pol hodinu, neskôr môžeme čas predlžovať. Na lopte sa dá na záver krásne uvoľniť, rolovaním pekne vymasírovať chrbát alebo brušné partie.
Ak si napríklad ľahneme na podložku a vyložíme nohy na loptu, uvoľníme celé telo a pomôžeme srdcu vrátiť sa zo zvýšenej tepovej frekvencie k normálu.
Autor: Spracovala: Mal
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.