Jedna z najzmyselnejších častí nášho tela a pritom ju toľko zanedbávame. Biele zuby, súčasť nášho úsmevu, sme ochotné docieliť aj tými najbizarnejšími metódami, ale perám nevenujeme viac ako tridsať sekúnd počas ranného nanášania rúžu. Je na čase to zmeniť. Starostlivosť o pery je jednoduchá, nezaberá veľa času a efekt je okamžitý.
O pery sa treba starať celoročne, no v lete a na konci zimy je to s nimi najkomplikovanejšie. Oveľa častejšie praskajú, šúpu sa a ich celkový vzhľad je bez života. V prvom rade je dôležité zabezpečiť svojmu telu dostatočný prísun tekutín.
V momente, keď pocítite smäd, je už neskoro a telu spôsobujete stres. To sa odráža nielen na pokožke, ale aj na perách.
Toľko omieľaný pitný režim jednoducho treba dodržiavať. Ak sú vaše pery suché celoročne, je namieste zmieniť sa o tom aj v ambulancii praktického lekára.
Takto sa totiž môžu prejaviť aj niektoré ochorenia, napríklad atopický ekzém, ktorý ste možno dovtedy vôbec nemuseli riešiť.
Paradoxne vysušené pery môžu byť aj reakciou na nevhodné balzamy či rúže.
Len zdravé sú krásne
Suché pery pri pohybe praskajú, krvácajú, robia sa na nich trhliny, ktoré sa môžu zapáliť, môžu začať mokvať a následne sú náchylné na bakteriálnu alebo kvasinkovú infekciu.
Ak sa k prasklinke alebo do krvi rozhryzenej pere pridá oslabená imunita celého organizmu, veľmi ľahko prídete aj k herpesu. A komu by už len ten bolo treba. Pokožka pier je totiž veľmi tenučká a bez mazových žliaz, ktoré by túto chúlostivú časť tela chránili.
V rámci prevencie je namieste denne užívať vitamín C a vitamíny skupiny B. Nemusíte pritom prehĺtať desiatky tabliet, radšej si pochutnajte na rybách, hydinovom mäse či mliečnych výrobkoch, ktoré béčko doplnia bez pridanej chémie.
Plné života
Používanie balzamov, leskov a rúžov by sa malo stať samozrejmosťou. Vždy si vyberajte také, ktoré okrem skrášľujúcej schopnosti dodajú perám aj živiny.
V zložení by ste mali hľadať pantenol, olivový, avokádový, mandľový či jojobový olej, bambucké maslo, aloe vera, glycerín, kokosový olej, vitamín A, D a E. Vynikajúci je aj mätový olej, ktorý je ideálnou voľbou pri prevencii infekčných ochorení.
Na domáce ošetrenie sa využíva napríklad med, ktorý stačí naniesť v tenkej vrstvičke a po štvrťhodinke opláchnuť vlažnou vodou, ale aj masáže vychladeným citrónom. Po akejkoľvek kúre perám doprajte dostatočnú vrstvu ošetrujúceho balzamu.
Bez zlozvykov
Aby boli sexi a túžili po nich muži v okruhu niekoľkých kilometrov, musíte im venovať ešte o niečo viac času.
Niekoľkokrát do týždňa pery masírujte mäkkou zubnou kefkou. Je to výborná činnosť napríklad pri sledovaní večerných správ. Ani nebudete vedieť ako a kefková procedúra bude za vami. Na pery vyvíjajte len minimálny tlak, aby ste neporušili ich jemnú pokožku.
Na ceste za krásnymi perami sa musíte zbaviť aj zlozvykov. Časté oblizovanie a hryzenie im rozhodne neprospieva. Rovnako ako fajčenie a dýchanie ústami. Pokiaľ dýchate ústami, aj keď nemáte nádchu či iný problém, pery sú vystavené veľkej záťaži a vysušujú sa.
Lososová pre každého
Priemerná žena spotrebuje počas života až dve kilá rúžu. Koľko ho zjeme a otlačíme na pohároch a lícach sa ani netreba zmieňovať. Vybrať si správnu farbu rúžu je hotová veda. To, čo sa vám páči, vám nemusí pristať a naopak.
Každopádne by ste mali vedieť, že každej žene pristane lososová a hnedá s ružovým nádychom. Ak máte tmavšiu pleť, môžete si bez ostychu dovoliť aj výrazný krvavočervený odtieň, zmyselne ale budete vyzerať aj s oranžovými či extravagantnými fialovými perami.
K ružovkastej pleti dokonale ladí oranžová, tehlová a jemná ružová.
Dámy s olivovou pleťou majú výber pomerne jednoduchý. K tomuto typu pleti ladí prakticky čokoľvek. Čo takto skúsiť tmavú ružovú alebo koralovú?
Blondínky so svetlou pleťou to s rúžmi nemusia príliš preháňať, aby ich pery vyzerali zmyselne, stačí im lesk v nežnej farbe, ak ich predsa len potrebujú zvýrazniť, vhodná je marhuľová a ružovkastá farba rúžu.
Urob si sám
Vyšperkovať starostlivosť o pery do dokonalosti môžete vďaka doma vyrobeným prírodným balzamom. Malá alchýmia v kuchyni dokáže ulahodiť aj najnáročnejším dámam. Do vlastného balzamu si môžete primiešať rôzne prísady a vône.
Získate tak jedinečný originál. Najčastejším základom je včelí vosk a olej, ktoré sa rozpúšťajú vo vodnom kúpeli.
Do zmesi sa následne pridávajú vonné esencie, ale napríklad aj na hrubšie pomletá káva či škorica, ktorá balzam dokonale prevonia.
Autor: Spracovala: Mal
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.