Súčasťou najmä väčších malých vodných elektrární sa stávajú takzvané plašiče rýb. Sú to zariadenia buď na pneumatickom princípe, alebo elektrické, ktoré by mali odradiť migrujúce ryby pri ústí prívodného kanála do turbín elektrárni, aby sa ryby nedostali do lopatiek turbín a tie ich nerozsekali.
Väčšinou sa inštalujú elektrické plašiče, lebo na pneumatické, ktoré vytvárajú stenu bubliniek vznášajúcich sa z dna rieky voľne na hladinu by si ryby mohli po čase zvyknúť a cez túto clonu prenikať k turbínam.
Elektrické plašiče v dostatočnej vzdialenosti rybu upozornia na to, že sa nemá zdržiavať pred touto elektrickou zábranou, ale samozrejme sú nastavené tak, že rybu neochromia, ani nezabijú.
Občas cez túto zábranu prejdú ryby, ktoré sú buď choré, alebo ryby pomaly hynúce a oslabené po ich napadnutí rybožravými predátormi napr. volavkami a kormoránmi, ktoré svojím ostrým zobákom rybu niekedy poškodia, ale nedokážu zožrať.
Takáto chorá, alebo oslabená ryba stráca únikový reflex a je prúdom vody splavená k turbínam, kde ju ešte môžu zachytiť hrablice.
V prípade, že malé vodné elektrárne nie sú zabezpečené plašičmi rýb, tak v takomto prípade časť ichtyofauny (a nie sú to len najmladšie vekové skupiny) je strhnutá do prívodného kanála k turbínam a strhnutím prúdom vody prechádza cez turbíny.
Tieto môžu poškodiť ročne množstvo rýb predstavujúce maximálne až 8 % z hodnoty osádky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.