Na svojej utorkovej tlačovej konferencii na ženevskom autosalóne predstavila nemecká automobilka Audi svoju najnovšiu štúdiu, nazvanú prologue Avant.
Táto štúdia je v podstate prepracovanou verziou štúdie prologue, ktorú firma Audi predstavila približne pred štyrmi mesiacmi na autosalóne v Los Angeles a ktorá je považovaná za základ budúceho sériového modelu A8.
V Ženeve vystavená štúdia svojím doplnkovým označením Avant naznačuje, že ide o vozidlo, ktoré by mohlo byť základom pre budúce „polokombi" A9.
Prvý Avant v roku 1982
Audi prologue Avant nadväzuje na tradíciu originálnych dizajnových a priestorových koncepcií, ktorá začala prvým modelom Avant z roku 1982.
Svojou dĺžkou 5,11 metra, rázvorom 3,04 metra, šírkou 1,97 metra a výškou 1,40 metra je štúdia Audi prologue Avant ešte trocha väčšia ako dvojdverové kupé Audi prologue. Nový Avant má päť dverí a štyri samostatné sedadlá.
Nízkej prednej časti vozidla dominuje typická singleframe (doslova jednorámová) mriežka chladiča.
Reflektory s laserovou technológiou
Úzke klinovité reflektory sú vystrojené maticovou laserovou technológiou, ktorá umožňuje rozdeliť svetlo na množstvo drobných prvkov a z nich vytvárať optimálne rozloženie svetelnej stopy na vozovke.
Priestranný interiér Audi prologue Avant má charakter luxusnej lóže Dvaja cestujúci vzadu majú mimoriadne veľa priestoru a sedia na samostatných sedadlách.
Tri monitory s dotykovým ovládaním
Na prístrojovom paneli sú tri monitory s dotykovým ovládaním. Monitor vľavo od volantu slúži na ovládanie asistenčných systémov, na pravom môže vodič ovládať multimediálny systém.
Spolujazdec má k dispozícii ďalší veľký dotykový displej na ovládanie informačno-zábavného systému. Na strednej konzole je ďalší displej, určený na písomné vkladanie pokynov a správ a na ovládanie klimatizačného a informačného systému.
Cestujúcim na zadných sedadlách slúži ďalší ohybný displej na báze OLED (organické svietiace diódy).
Dva tablety v operadlách
Do operadiel zadných sedadiel sú vložené dva tablety (tiež s displejmi na báze OLED), ktoré možno vybrať a používať aj mimo auta.
Štúdia je vystrojená hybridným hnacím systémom, ktorý je takmer identický so systémom pohonu sériového modelu Audi Q7 e-tron, ktorý príde na trh v lete. Základom hnacej sústavy je trojlitrový turbodieselový motor s maximálnym výkonom 260 kW.
Elektromotor výkonu 100 kW je integrovaný do skrine osemstupňovej automatickej prevodovky tiptronic. Maximálny výkon celej hybridnej hnacej sústavy je 335 kW, jej najvyšší krútiaci moment je 750 Nm.
Spotreba len 1,6 l/100 km
Štúdia prologue Avant zrýchli na stovku za 5,1 sekundy a jej maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 250 km/h.
Podľa metodiky EÚ (NEDC) pre automobily s pohonom Plug in Hybrid je spotreba štúdie len 1,6 litra nafty na sto kilometrov.
Na čisto elektrický pohon má štúdia akčný rádius 54 kilometrov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.