V dnešnom modernom svete ľudia nemajú veľa voľného času. K tomu sa prispôsobili aj lotérie, ktoré využívajú moderné polygrafické technológie.
Naši dedovia zďaleka nemali takú slobodu a také možnosti ako máme dnes. Aj keď boli úspešní, nie vždy sa naplnili ich očakávania. Ak si kúpili vecnú lotériu, tak menšie sumy im v hotovosti nevyplatili.
Na snímke je jeden zaujímavý lós, ktorý vydal spolok českých žurnalistov v Prahe. Výťažok zo žrebu bol určený pre starších novinárov, ktorí už v tom čase neboli aktívni. Časť vyzbieraných peňazí putovala pre vdovy a siroty.
Lotérie vyšli úradne, ich vydanie schválilo ministerstvo financií v dostatočnom predstihu pred žrebovaním, 30. 7. 1927. Cenu oficiálne stanovili na 3 koruny. Hlavná výhra bola 120-tisíc korún, čo v tom čase bola slušná suma. Výherca si mohol peniaze prevziať v hotovosti.
Na koho sa usmialo šťastie, tak musel z výhernej sumy zaplatiť 10 percent v prospech lotérie. Okrem toho musel odviesť štátu dane vo výške 25 percent. Verejné žrebovanie sa uskutočnilo 3. 2. 1929 a bolo možné získať celkovo 4718 výhier.
Všetky tieto podrobnosti sú uvedené na strane rubu. Na lícnej strane sú dobre viditeľné podpisy predsedov penzijného a vdovského fondu a pokladníka. Celý náklad vyrobili v závode Unie Praha technológiou farebnej litografie.
V tom období neexistovali laserové tlačiarne a moderné kopírovacie stroje. Bolo málo pravdepodobné, že by niekto tieto lósy kopíroval. Ani nebolo potrebné falšovať celý žreb, stačilo zmeniť číslo, ktoré losovali za prítomnosti notára.
Napriek tomu sa o to nikto nepokúsil, lebo platili prísne zákony. V dnešnej dobe ak si zakúpite žreby, určite na nich nájdete plôšku označenú textom „Nestierajte“. V tomto okienku sú uvedené kontrolné kódy, pomocou ktorých si emitent môže overiť ich pravosť.
Nájdeme na nich aj ďalšie ochranné prvky, pomocou ktorých si môže predajca skontrolovať veľkosť výhry. Falšovať moderné stieracie žreby je takmer nemožné, všetky údaje sú evidované v počítačoch. Tieto lósy nie je možné predávať bez technického vybavenia a výpočtovej techniky.
S podobnými historickými ale aj modernými ceninami sa stretávame na burzách a aukciách. V poslednom období sa najmä v zahraničí stretávame so zberateľmi týchto polygrafických produktov. Pravdepodobne sa v budúcnosti budú tomuto koníčku venovať zberatelia aj na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.