TATRANSKÁ LOMNICA. Unikátne múzeum zimných športov otvorili v Tatrách pred dvomi rokmi. Prvý rok si v ňom kľučky podali tisícky návštevníkov. Novinkou je momentálne aj premietanie filmu.
Žiadne značkové bundy, krikľavé farby a hrubé nohavice. Dole svahom sa rútili ženy v elegantných sukniach a kabátoch a chlapi v dlhých vlnených svetroch. Aj takto vyzeralo kedysi lyžovanie v Tatrách.
Vladimír Hubáč viac ako 22 rokov zbieral lyže, lyžiarsky i športový materiál a vytvoril z neho unikátnu zbierku, ktorá návštevníkom veľhôr priblíži, ako to na svahoch vyzeralo v minulom storočí.
K založeniu športového múzea ho inšpirovalo zlé počasie na dovolenke.
„Vtedy mi napadla myšlienka urobiť niečo v Tatrách, kde by si mohli urobiť program turisti, ak bude zlé počasie, bude fúkať a nebude sa dať lyžovať. Zbierka bola už vtedy dosť veľká, stačilo na tom iba popracovať,“ zaspomínal si Hubáč.
Najzaujímavejší kúsok - prvé lyže, ktoré do Tatier priniesli
Zoskupenie, ktoré sa mu podarilo vytvoriť, je naozaj početné - iba párov lyží je v múzeu najmenej 400.
Vystavené sú len tie najkrajšie kúsky. Najunikátnejším exponátom, ktorý priťahuje pozornosť ľudí, sú viac ako trojmetrové nórske lyže s viazaním z morskej trstiny.
„Tak nejako vyzerali prvé lyže, ktoré do Tatier priniesol smokovecký lekár Karol Cornides z roku 1865. Pokladajú sa za prvé lyže, ktoré do Tatier prišli. Väčšina ľudí sa ma pýta, ako sa na tom dokázali lyžovať a ja im odpovedám, že tieto lyže neslúžili na nejaké športové lyžovanie, ale skôr na presun, určite nie na nejaký slalom,“ zasmial sa Hubáč.
Zbierku v múzeu dopĺňa 19 náučných tabúľ, ktoré informujú o začiatkoch lyžovania, korčuľovania, curlingu, horolezectva, sánkovania.
Ľudia si v ňom podávajú kľučky. „Za prvý rok si zbierku pozrelo približne 18 000 ľudí, na slovenské pomery, myslím si, že v rámci múzejníctva je to celkom krásne číslo,“ zhodnotil Hubáč.
Nielen pre pánov, na svoje si príde aj nežnejšie pohlavie
Pánov v múzeu najviac zaujme dielňa na výrobu lyží, lyžiarskych palíc a lyžiarskych topánok, dámy sa zase môžu pokochať módou, ktorá v minulom storočí na kopcoch vládla. Hovorí sa, že ak mala žena oblečené nohavice, pôsobila pohoršujúco.
„Ženy sa veľmi elegantne obliekali, mali oblečené dlhé sukne, také tie kabátiky, na sebe mali klobúky. Tak ako teraz sa chcú paničky ukázať na svahoch v značkových bundách, oni tiež tak fungovali. Obliekali sa podľa najnovšej lyžiarskej módy z časopisu. Vo Viedni bol obchod, ktorý sa výlučne zaoberal iba tou lyžiarskou módou, mohli ste tam vlastne kúpiť najlepšie kusy na svahy na ďalší rok,“ povedal Hubáč.
Ak chcete vidieť, ako to na svahoch vyzeralo, v múzeu je pripravený aj film s parádnymi vychytávkami.
„Je o tatranskom pohári v šeťdesiatom roku, ktorý bol v Tatranskej Lomnici. Obsahuje napríklad krásny záber na to, ako ľudia smerom zo Sedla lyžovali rovno dole, to je normálne zázrak, treba to vidieť,“ uzavrel Hubáč.
Fakty
Múzeum mapuje históriu tatranského športu od vzniku tatranských osád po rok 1945. Vzniklo 13. 5. 2013.
Unikátne na ňom nie sú iba vystavené exponáty, ale aj to, že múzeum z vlastných zdrojov financuje majiteľ.
Príspevky dostal iba na projekty, ktoré boli spoločné s mestom.
jp