Vychádzajú v miliardových nákladoch. Už niekoľko desaťročí robia radosť mladším aj starším filatelistom.
Pre väčšinu ľudí sú známky každodennou samozrejmosťou. Málokto vie, že v predznámkovom období poplatok za prepravu listu platil príjemca. Predplatné poštovné prvýkrát zaviedol Sir Rowland Hill v Spojenom kráľovstve.
Prišiel s myšlienkou farebných papierikov vytlačených na ceninovom papieri, ktoré mali byť dokladom o predplatenom poštovnom. Myšlienku sa mu podarilo zrealizovať a na svete vznikla prvá poštová známka.
Čiernu Penny - Penny Black – vydali v Spojenom kráľovstve 1. mája 1840, oficiálne sa začala používať 6. mája. Veľkosť uhradenej čiastky je dobre čitateľná v spodnej časti ceniny.
Už v tom čase tieto známky tlačili na papiere s priesvitkou. Boli neperforované a na poštovom úrade sa jednotlivé kusy oddeľovali nožnicami, prípadne sa trhali pomocou pravítka.
V tom období poštové úrady nemali žiadne skúsenosti s poštovými ceninami. Napriek tomu si vybrali vhodný námet, ktorý je moderný aj v dnešnej dobe. Po neúspešnej súťaži R. Hill navrhol, aby na známku použili portrét panovníčky.
V roku 1837 kráľovná Viktória navštívila Londýn a pri tejto príležitosti vydali pamätnú medailu.
Výtvarný návrh podľa portrétu na medaile vyhotovil Henry Corbould, rytecké práce Charles Heath. Ceniny boli na aršíkoch usporiadané v 20 radoch a 12 stĺpcoch, spolu 240 kusov. Bola to svetová novinka, záujem bol veľký. Zrejme z týchto dôvodov sa aršíky vyrobili vo vysokom náklade – 280 700 kusov.
Z veľkého množstva sa zachoval iba jediný, ktorý je uložený v Britskom poštovom múzeu.
Známky sa tlačili z jedenástich tlačových dosiek. Najvzácnejšia je z nich posledná s číslom 11, ktorá bola pôvodne určená na iné účely. Nemali ju použiť, ale napriek tomu štočok na krátky čas vložili do tlačiarenského stroja.
Vytlačili iba malý počet, výrobu rýchlo zastavili. Preto známky Penny Black s doskovou značkou 11 patria k najväčším raritám. Najvzácnejšie sú čisté, nepoužité, pečiatkované a odlepené majú nižšiu hodnotu. S týmito malými raritami sa nestretáváme iba na svetových burzách.
Kto navštívil súkromnú aukciu v Českej republike, tak mal možnosť vydražiť unikátny 6-blok s doskovou značkou 11. Predal sa za vyvolávaciu cenu 1,9 milióna českých korún. K cene ešte treba pripočítať 18-percentnú prirážku.
Táto aukcia je príkladom, že s miliónovými položkami sa stretáváme nielen v zahraničí, ale aj v susedných krajinách. V budúcnosti sa pravdepodobne budú dražiť podobné kuriozity aj na slovenských aukciách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.