Preventívna prehliadka u zubného lekára pomôže odhaliť počiatočné štádiá ochorení zubov, parodontu aj slizníc ústnej dutiny. Keby sme ju všetci podstúpili raz ročne, zrejme by až 75 percent dospelých Slovákov netrpelo zápalom ďasien a parodontitídou. O tom, čo by mal pri každom pacientovi brať do úvahy skúsený zubár, sme sa pozhovárali s prof. MUDr. Nedou Markovskou, CSc., hlavnou odborníčkou MZ SR pre zubné lekárstvo.
Prečo sa nám zuby kazia napriek tomu, že si ich čistíme dvakrát denne?
- Zubný kaz je ochorenie, ktoré je spôsobené viacerými faktormi, ktoré spoločne spôsobujú vznik zubného kazu. Čistenie zubov dvakrát denne musí zahŕňať správnu metódu s použitím zubnej pasty s obsahom fluoridov podľa veku jedinca. Významnú časť tvorí redukcia prijímania cukrov, najmä v nápojoch, ktoré sú škodlivé na zubnú sklovinu. Je dokázané, že na vznik zubného kazu je potrebných 270 hodín pôsobenia cukrov. Rovnako, tvorba závisí aj od kvality zubného tkaniva.
Čo nám hrozí, keď ignorujeme preventívne prehliadky u zubného lekára?
- Pravidelné prehliadky sú určené pre odhalenie počiatočných štádií ochorení zubov, na parodonte aj slizniciach ústnej dutiny a ich následná liečba. Len samotné vyšetrenie nezastaví chorobný proces. Prevencia je výkon, ktorý zabraňuje vzniku zubného kazu a zvyšuje odolnosť zubov, napr. lokálna fluoridácia. Nie je vhodné sa spoliehať na pocity, že pacient nemá problémy, nič ho nebolí. Jedine kvalitné vyšetrenie zubov, ďasien a slizníc, doplnené rtg vyšetrením dokáže odhaliť skryté počiatočné chorobné procesy. Okrem toho za rok sa môže zmeniť aj celkový zdravotný stav pacienta, kde ochorenie môže byť komplikované neliečeným zubným kazom alebo ochorením parodontu. Na druhej strane, celkové ochorenie alebo liečba celkového ochorenia ovplyvňuje stav v ústnej dutine.
S akými problémami vás pacienti vyhľadávajú najčastejšie?
- Moja špecializácia je parodontológia, teda sú to pacienti sú zápalmi parodontu, s rôznymi prejavmi celkových ochorení na parodonte a na ústnych slizniciach, onkologickí pacienti aj pacienti po transplantácii, pacienti s infekčnými ochoreniami a pod. V súčasnom období sa ľudský vek predlžuje vďaka mnohým možnostiam liečby celkových ochorení, ktorých nežiaduce účinky sa prejavujú na slizniciach ústnej dutiny.
Ľudia si myslia, že zubný lekár kontroluje iba chrup, no je toho viac. Čo okrem zubov spadá do vášho odboru?
- Zubné lekárstvo ako medicínsky odbor sa zaoberá prevenciou, diagnostikou a liečbou ochorení ústnej dutiny a tvárovej oblasti u detí, dorastu a dospelých. Do náplne zdravotnej starostlivosti praktického zubného lekára patrí nielen liečba zubného kazu, ochorenia zubnej drene, ale aj iné ochorenia tvrdých zubných tkanív. Patrí sem diagnostika a liečba ochorení parodontu – zápal ďasien (gingivitída) a zápal všetkých tkanív (parodontitída), ktoré postihujú asi 75 % dospelej populácie a ich vznik je úzko viazaný na ústnu hygienu a celkový zdravotný stav. Významnú časť tvorí zubná protetika zaoberajúca sa náhradou chýbajúcich zubov. Náplňou starostlivosti je aj chirurgická časť, napr. extrakcie zubov a iné chirurgické výkony. Samostatnú časť tvorí čeľustná ortopédia, ktorej výkon si vyžaduje špecializačnú skúšku a oprávnenie liečiť anomálie zubov a kostí tváre. Významnú úlohu má prevencia ústneho zdravia, najmä zubného kazu, nielen vzdelávaním, ale aplikáciou preventívnych výkonov – fluoridácia zubov a pečatenie fisúr.
Majú celkové ochorenia prejavy v ústnej dutine?
- Pacient pri prvom vyšetrení vypíše so zubným lekárom dotazník o jeho aktuálnom celkovom zdravotnom stave. Pacient pri každej preventívnej prehliadke je povinný ho doplniť pri vzniku ochorenia alebo novej celkovej liečbe. Poznanie tohto stavu je významné, väčšina ochorení si vyžaduje zvýšenú starostlivosť od zubného lekára, ale aj pacienta. Je dokázané, že u pacienta s diabetes mellitus zlepšená ústna hygiena a zníženie zápalu parodontu sa podieľa na znížení hladiny krvného cukru. U tohto pacienta je významná aj zvýšená aplikácia fluoridov, nakoľko u týchto pacientov je väčšie riziko tvorby zubného kazu. Ochorení, ktoré vzájomne ovplyvňujú ústne zdravie, je mnoho a vyžadujú zvýšenú starostlivosť, napr. hypertenzia, ateroskleróza, chronické zápaly pľúc, pacienti po transplantáciách tkanív a orgánov, dialyzovaní pacienti, pacienti liečení na onkologické ochorenia, ochorenia s poruchou imunity a ďalšie
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.