Z prvého vysvedčenia sa po dlhých rokoch bude v piatok tešiť Vašo Patejdl. Jeho najmladší syn Benjamín je od septembra školák, a tak sa musel rozpamätať, aké je to mať doma školopovinné dieťa. „Veľmi to neprežívam, ale myslím, že vysvedčenie dopadne dobre,“ hovorí elánista.
Vašo Patejdl mal doma naposledy školáka pred mnohými rokmi. Synovia Róbert a Václav sú už samostatnými jednotkami. Benjamín tak vrátil šesťdesiatročného hudobníka do školskej reality.
„Zatiaľ má dobré výsledky, v čítaní je dokonca premiantom triedy. V podstate sa snaží, preto predpokladám, že vysvedčenie bude dobré,“ vysvetľuje Patejdl.
Synátor je zatiaľ všestranný talent a neobľúbený predmet nemá.
„Ide mu všetko, skôr by som povedal, že sa mu často nechce. Keď sa mu chce, robí všetko perfektne, keď sa mu nechce, robí všetko strašne. Vtedy zabúda aj na bodky nad i. Je to o chcení a sústredenosti.“
Prísna výchova
Hudobník spolu s partnerkou Milušou nastavil spoločnému potomkovi prísny režim: „Musí si najprv urobiť úlohy, až potom sa môže venovať iným činnostiam. Na iPade môže byť len hodinu denne. Sú to striktné pravidlá, ktoré sa dokonca dobre využívajú aj ako tresty. Keď spraví niečo zlé, už sám vie: ,Ja viem, ja na ten iPad pôjdem až zajtra‘.“
Podobnou výchovou prešiel aj Patejdl. Mal prísneho otca, ktorý si zakladal na vzdelaní.
„Najprv bola škola, až potom hudba. Musel som mať dobré výsledky v škole, až potom som mohol chodiť hrať s nejakou kapelou. Z ktorej neskôr vznikol Elán,“ smeje sa klavirista.
„Rovnaké podmienky mali doma aj ostatní elánisti.“
Matematiku mal rád
Prekvapivo mal počas svojich školských čias Vašo Patejdl rád matematiku. Problém mu vlastne nerobili žiadne prírodovedné predmety, ale dejepis.
„Ten som naozaj nemusel, učiť sa to množstvo rokov ma nebavilo. Matematika bola výborná, ono sa hovorí, že aj hudba je svojím spôsobom matematika. Samozrejme, nemám na mysli vyššiu matematiku, na tú je macher môj stredný syn Robo, ktorý si z nej robí doktorát.“
Paradoxne, najhoršia známka, akú kedy Patejdl dostal, bola z obľúbenej matematiky.
„Bolo to po prestupe na strednú školu, vtedy som dostal prvú štvorku. Dosť ma to urazilo, pretože som matematiku mal rád a myslel som si, že som v nej aj bol dobrý.“
Ďalší klavirista
Učenie za odmenu sa v rodine príliš nepraktizuje.
„Skôr príde trest, ak spraví niečo zlé, ale máme dohodnuté, že ak nedostane celý mesiac zlú známku, tak bude nejako odmenený. Dostávať za každú známku niečo mi pripadá ako hlúposť. Deti by mali fungovať konštantne,“ vysvetľuje svoju filozofiu Patejdl.
Benjamín chodí aj na niekoľko krúžkov, nechýba medzi nimi angličtina aj športy. Od februára mu už pribudne aj klavír.
„Boli sme v hudobnej škole, kde mu predstavili všetky nástroje, ale myslím, že sa nenadchol ani pre jeden, tak sme zvolili klavír. Nechcem ho do ničoho nútiť, pôjdeme do toho hravou formou. Už mám skúsenosti so svojimi staršími synmi. Začali chodiť na klavír, chodili naň sedem rokov a po skončení Vaško buchol klavírom a viac naň nesiahol."
Slávny otec
Vďaka hudobnej škole vznikol v rodine vychýreného klaviristu skutočne delikátny problém. „Musíme kúpiť klavír. Samozrejme, že doma nejaký mám, ale ten je môj, tak aby sme sa netlačili,“ smeje sa Patejdl.
Malý Benjamín je pravidelným hosťom koncertov a až doteraz si ani príliš neuvedomoval, akého má doma slávneho otca.
„Akurát včera som telefonoval domov a počul som Benjamína, ako komentuje, že je zaujímavé, že je jeho ocino známy ako Gott alebo Olympic. Mám taký dojem, že mu to musel pripomenúť niekto v škole. Nad večerou takéto veci neriešime,“ dodáva s úsmevom hudobník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.