Pondelok, 20. február, 2017 |Meniny má Lívia

Sahajda a Berešová polmaratónskymi lídrami v osobných rekordoch

V posledných rokoch je u bežeckých vytrvalcov i organizátorov na Slovensku najobľúbenejšou disciplínou polmaratón na tratiach 21,1 km.

V roku 2014 bolo zorganizovaných až 26 bežeckých pretekov v polmaratóne, pričom na väčšine z nich bola rekordná účasť bežcov.

KOŠICE. Najväčšia účasť, 2 582 bežcov, bola zaznamenaná na polmaratóne v rámci 91. MMM v Košiciach.

Najviac sa im priblížili v Rajci (518 bežcov), v Bratislave (vyše 2000) a v Banskej Bystrici (470 bežcov).

Vo východoslovenskom regióne sa vlani uskutočnilo desať polmaratónov v týchto mestách alebo obciach: 16. 3. - Čečehov (MI, 122 štartujúcich), 13. 4. – Kysak (155), 27. 4. - Budimír (191), 1. 5. - Michalovce (77), 11. 5. - Stropkov (67), 21. 6. - Seňa (236), 28. 6. – Moldava n/B (83), 12. 7. - Medzev (67), 3. 8. - Kavečany (KE, 90) a 5. 10. – Košice (2 582).

V kategórii mužov bol oproti roku 2013 zaznamenaný výkonnostný vzostup, keď trio najlepších z JM Demolex Bardejov si v roku 2014 výrazne zlepšilo osobné rekordy. Lídrom roku sa stal v závere sezóny 24-ročný Tibor Sahajda, ktorý 9. novembra dobehol piaty na polmaratóne v talianskom Riva del Garda v čase 1:06:26 hod. Druhý v slovenskom rebríčku, Juraj Vitko, zabehol osobák 1:06:33 hod. v talianskej Verone a na svetovom šampionáte 29. 3. v Kodani dobehol 88. za 1:06:48 hod. Tretí v SR skončil Jozef Urban výkonom 1:07:11 hod. v talianskej Verone, pričom pridal výkon 1:07:23 hod. v Bratislave a časom 1:07:45 hod. vyhral košický polmaratón v rámci MMM. Štvrtý v SR skončil výkonom 1:10:22 hod. v Bratislave 40-ročný veterán Imrich Pástor (BK Steel Košice). Z východniarov sa do prvej desiatky na 9. priečku zaradil výkonom 1:14:16 hod. v Košiciach Michal Ivančo (ŠK Banské).

V ženskej kategórii už deväť rokov dominuje na polmaratónskych tratiach zverenkyňa MUDr. Gabriela Valisku, 27-ročná Katarína Berešová (TJ Obalservis Košice). V roku 2014 si po zranení postupne zlepšovala výkony. Najprv 29. marca na MS v Kodani skončila 53. časom 1:15:03 hod. Na jeseň 21. septembra obhájila prvenstvo v nemeckom Karlsruhe časom 1:14:11 hod. Vrchol dosiahla 5. októbra v Košiciach, kde na polmaratóne v rámci MMM vybojovala už siedme prvenstvo, navyše sa osobným rekordom 1:13:26 hod. spolu s Alenou Močáriovou (B. Bystrica) zaradila na druhé miesto v historických tabuľkách. Najlepší výkon Sloveniek drží Ľudmila Melicherová (B. Bystrica) časom 1:12:56 hod., dosiahnutým v roku 1989 v Paríži. Druhá vo vlaňajšom rebríčku skončila Adriana Vitková (MKŠS Kys. N. Mesto) časom 1:21:50 hod. v Bratislave a tretiu priečku v SR obsadila Petra Fašungová (AK Baník Prievidza) časom 1:22:05 hod. na košickom polmaratóne v rámci MMM. Štvrtá skončila vlaňajšia maratónska majsterka Ingrid Petnuchová (Partizán Bardejov) časom 1:25:13 hod. v Stropkove a navyše na MMM mala v polovici trate na, 21,1 km, medzičas 1:25:29 hod. Z východniarok sa do prvej desiatky 2014 v SR zaradili ešte tri bežkyne TJ Obalservis Košice, a to: 6. Ivana Butorácová – 1:26:13 hod. - Košice, 7. Zuzana Korotvičková – 1:26:47 hod. - Košice, 8. Patrícia Gánovská – 1:27:19 hod. – Bratislava.

AKTUALIZOVANÉ 17:48