Len keby jej nebolo také veľké množstvo.
Určite to dobre poznáte. Keď sa rozhodnete zmeniť podkladový krém, obklopia vás desiatky krémikov od množstva firiem a každý kričí, že je ten najlepší.
K tomu sa pridajú rôzne emulzie, séra a gély, ktoré sľubujú, že vaša pleť po nich bude ako detský zadoček. Viete vôbec, aký rozdiel je medzi jednotlivými konzistenciami kozmetických prípravkov?
Ak nie, možno vám poslúži náš prehľad.
Krém
Krém je polotuhá látka, ktorej obsah je spolovice tvorený vodou a spolovice olejom.
Nanáša sa ľahko a rýchlo sa vstrebáva. Teda pokiaľ ste vybrali ten správny.
Krém by mal byť absolútne vstrebaný najneskôr pätnásť minút od nanesenia. Ak sa tak nestalo a zvyšky viete utrieť, prípadne je pleť na dotyk lepkavá alebo sa leskne, musíte vyskúšať iný.
Krém je dobré používať, ak má vaša pleť sklony k vysušovaniu, keďže dobre vyživuje aj hydratuje, ale vodu v pleti neuzamyká ako gél.
Krém je vhodnejší pre zrelšiu pleť. Gél vodu v pleti uzamkne a jeho textúra je príjemne ľahká. Množstvo žien práve v lete vymieňa krémy za gély, keďže príjemne osviežia.
Navyše gély by sa mali skladovať v chladničke, schladené dokážu s pleťou hotové zázraky.
Denný, očný alebo nočný
Krém sa aplikuje na celú oblasť tváre a krku, prípadne dekoltu a primeranou frekvenciou sa rozotiera.
Pri krémovaní platí zásada, že by ste s prstami nemali po tvári len tak „šibrinkovať", ale krém zľahka rozotierať smerom von.
Očný krém sa nanáša len na oblasť podočnicovej kosti, zľahka sa vklepáva a až keď je takmer vstrebaný, sa zvyšky votrú aj do oblasti horných viečok.
Nočný krém je určený na dokončenie večernej starostlivosti. Nanáša sa na dokonale odlíčenú a vyčistenú pleť.
Nezamieňajte ho s denným krémom, je totiž oveľa výživnejší a vytvorený, aby pleť počas spánku zregeneroval. Pleť nechráni od vonkajších vplyvov a nemá ani ochranný faktor.
V nutnom prípade ho, samozrejme, môžete použiť aj pod mejkap, ale nerobte to často.
Gél alebo emulzia
Pri rozlíšení týchto dvoch konzistencií sa môžete cítiť ako na hodine fyziky. Definícia pre emulziu v kozmetike je totožná s definíciou v iných odvetviach.
Emulzia sa skladá z dvoch vzájomne nezmiešateľných kvapalín. Najčastejšie ide o vodnú a olejovú zložku.
V každej z nich sa nachádzajú špecifické účinné látky. Emulzie nájdete najčastejšie medzi prípravkami na odličovanie, ľahko si poradia aj s odolnejšími špirálami či mejkapom a pleť vyživia.
Gélová konzistencia sa v kozmetike využíva predovšetkým na udržanie vlhkosti v pleti. Oproti krémom obsahujú oveľa vyššiu dávku vody a majú ľahkú textúru.
Dnes sú už na trhu dostupné aj prípravky krém-gél. Slúžia ako hydratačný krém najmä pre ľudí s mastnejšou pleťou. Po aplikácii je pleť príjemne svieža a na dotyk nemastná.
Sérum
Sérum, v porovnaní s inými kozmetickými prípravkami, obsahuje jedno z najväčších množstiev aktívnych látok. Od neho viac nájdete už len v kúre.
V porovnaní s krémom je to až šesťnásobne viac užitočných látok, ktoré na vašu pleť zapôsobia ako malý zázrak. Sérum má väčšinou gélovú konzistenciu.
Tým, že neobsahuje oleje, sa rýchlo a bez zvyšku vstrebáva do pokožky. Žiadne nepríjemné pocity a mastný vzhľad teda nehrozia.
Aplikovať ho na pokožku môžete každý deň. Ideálne je, ak ho použijete ako základ pod bežný denný krém.
Nikdy ho však krémom nenahrádzajte. Sérum je akýsi bonus pre pleť, zatiaľ čo krém je nevyhnutnosť, bez ktorej by ste nemali ani odísť z domu.
Medzi aplikáciou séra a krému chvíľu vydržte, aby pleť stihla absorbovať potrebné látky.
Voda alebo mlieko
Obe konzistencie sa používajú predovšetkým na vyčistenie pleti od nečistôt.
Zaužívaná pravda, že mlieko je pre suchú pleť, zatiaľ čo voda pre mastnejšiu, nie je pravdivá. Akýkoľvek typ pleti máte, najprv by ste si ju mali vyčistiť pleťovým mliekom.
To ju zbaví nečistôt, zvyškov mastnoty aj mejkapu. Nasleduje pleťová voda, ktorá pleť už len dočistí. Je veľmi dôležitá pri tonizácii a vyrovnávaní pH pokožky. Po týchto dvoch krokoch nasleduje aplikácia vhodného pleťového krému.
Autor: Spracovala Mal
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.