Na viacerých miestach v centre cez víkend inštalovali snežné delá a vďaka mrazu vytvorili sedem snehových kopcov. Z tých potom vytvarovali rovnaký počet bielych sôch.
Do stavby prvej sochy sa poltucet umelcov pustil v pondelok.
"Prírodného snehu niet a mali sme obavy, že túto zimu už ani nebude. Preto sme zapojili techniku a využili aspoň súčasné mrazy," prezradil nám šéf skupiny Tomáš Vločka.
"Do karát nám nahrával aj fakt, že meteorológovia predpovedali na najbližšie dni iba také oteplenie ktoré náš technický sneh neohrozí. A hoci sa oteplilo viac, nám to skôr pomohlo. Sneh je do piatich stupňov lepšie tvarovateľný."
Vločka nás informoval, že on jediný má na stavanie snehových sôch oprávnenie.
Vlani sa totiž zúčastnil medzinárodného kongresu v Káhire, ktorého cieľom bolo zviditeľniť tento druh umenia aj v takých krajinách, kde sa sneh vyskytne iba raz za 200 rokov.
A ak nie, tak ho nahradiť pieskom, ktorého je napríklad v Egypte na každom kroku dosť. Práve na káhirskom kongrese získal Vločka certifikát, ktorý ho oprávňoval stavať snehové sochy kdekoľvek na svete.
Samozrejme, ako prvé miesto, kde chcel predstaviť svoje umenie, si zvolil rodné mesto...
Ako sme sa mali možnosť presvedčiť, postup pri výrobe každej sochy je rovnaký.
Najprv sa delom i lopatami vytvorí veľká kopa snehu.
"Jej tvar závisí od toho, či pôjde o rozmerovo vysokú, alebo skôr o rozložitú sochu," vysvetlil nám "stavbyvedúci". "Potom musí každá kopa trochu odstáť, aby sa sneh zhutnil a znížilo sa riziko možného výskytu vzduchových bublín. Tie sú totiž pri následnej výrobe sochy veľmi nebezpečné a môžu jej výrobu výrazne skomplikovať. Približne po dvoch hodinách je kopa vhodná na umeleckú úpravu."
Samozrejme, každé dielo musí byť najprv načrtnuté na papieri, prípadne sa v počítači zostrojí jeho priestorová štúdia. Až potom sa umelci púšťajú do jeho skutočnej výroby.
"Tá je pomerne jednoduchá. Na každej soche pracujeme všetci naraz a každý má svoj úsek, za ktorý zodpovedá. Ja všetko sledujem tak, aby sa čo najskôr odstránili prípadné disproporcie. Nie je s tým problém. Výhodou výroby snehových sôch je to, že ak sa aj niekde oseká trochu viac snehu ako treba, dá sa späť doplniť a na výslednom diele to vôbec nepoznať."
Od pondelka, keď sa poltucet umelcov pustil do práce, vzniklo len na Hlavnej ulici niekoľko pozoruhodných diel.
Pred OD Tesco replika Eiffelovej veže, pri Immaculate Bratislavský hrad, na mieste hrajúcej fontány rímske koloseum. Pred Hotelom Centrum zostrojili pyramídu a Mestský park obkolesili napodobeninou Veľkého čínskeho múru.
V čase našej utorkovej návštevy umelci dokončovali sochu ležiacej Afrodity. Umiestnili ju na pódium pri Dolnej bráne, aby bol na ňu zdiaľky pekný výhľad.
Ako sme od Vločku dozvedeli, na budúci týždeň majú v pláne vysekať zo snehu Sochu slobody, ktorú chcú situovať pred väznicu na Florianskej ulici.
Pred magistrátom zas plánujú postaviť repliku už neexistujúcich "dvojičiek" WTC. Pravda, ak sa dovtedy náhodou výraznejšie neoteplí...
Autor: rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.