Je však reálne vydržať s jedným človekom v čase, kedy sa bežne dožívate osemdesiatky? Alebo sa pomaly stáva štandardom, že "životných" partnerov máte niekoľko?
Gwyneth Paltrow a jej manžel, frontman kapely Coldplay Chris Martin vlani oznámili, že ich 10-ročné manželstvo skončilo. V oficiálnom vyhlásení však nenájdete slová ako rozvod alebo rozchod, ale to, že sa vedome "rozpárovali".
Za ničnehovoriacim spojením sa ukrýva novátorský prístup, s ktorým prišla psychoterapeutka Katherine Woodwardová Thomasová. Počas 5-týždňového seminára, ktorý môžete absolvovať aj na internete za niekoľko stoviek dolárov, sa naučíte ovládnuť svoje emócie, naštvanosť a ukončíte svoje manželstvo láskyplne.
Rozvod je časom, ktorý máte brať ako možnosť na sebe zapracovať, posunúť sa ďalej. Chyby má človek hľadať na sebe a nie na druhých, čím sa vyhnete nepriateľskému obviňovaniu.
Rozíďte sa ako priatelia. Znie to ako romantická harlekýnka, ale kurz absolvovali už tisíce ľudí.
Sériová monogamia
Gwyneth Paltrow s rozpárovaním pomáhali poradcovia - lekársky pár Habib Sadeghi a Sherry Sami, ktorí sa netaja názorom, že vďaka predlžujúcej sa dĺžke života je potrebné predefinovať pojem celoživotného manželstva. Ten je podľa nich nereálny.
"Naša biológia a psychológia nie sú nastavené na to, aby sme vydržali s jednou osobou 4 či 6 desaťročí," tvrdí Sadeghi. "Celoživotná vernosť by už nemala byť meradlom, ktorý definuje úspešný intímny vzťah."
V tom je jadro teórie o vedomom rozpárovaní: máme brať ako fakt, že manželstvo môže skončiť a keď tento okamih partneri rozpoznajú, je potrebné to prijať a vyhnúť sa drámam spojeným s rozvodom.
Naši partneri sú ľudia, ktorí nás niečomu naučili, my sme niečo naučili ich, za to máme byť vďační a aj naďalej ostať priateľmi. Čo obnáša i to, že do budúcnosti sa naša pôvodná rodina rozšíri o ďalšiu, ktorú vytvoríme s novými partnermi.
Veľa odborníkov na ľudské vzťahy sa prikláňa k názoru, že počas nášho dlhého života zažijeme dva či tri dlhodobé vážne vzťahy, čo označujú termínom sériová monogamia.
Zisky a náklady manželstva
Aj keď nie ste prelietavá duša, môžete sa v 28 rokoch vydať, v 40 rozviesť, stretnúť nového muža, s ktorým strávite desiatky rokov, a v starobe sa možno objaví ešte tretí partner.
Manželský poradca Petr Šmolka s viac ako 40-ročnými skúsenosťami však s týmto náhľadom na partnerstvo nesúhlasí.
"Má zástancov najčastejšie medzi tými, ktorí by si sériovú monogamiu radi vyskúšali obetavo i na vlastnej koži. Za ich popularitu nemôže ani tak predlžujúci sa vek žitia ako skôr spoločenská atmosféra. Manželstvo už dávno nie je hodnotou samo osebe. Hodnotíme ho pragmatickejšie podľa bilancie pomyselných nákladov a ziskov. Aj v iných oblastiach sme si zvykli na to, že čo je zdanlivo rozbité, je lepšie skôr vymeniť, ako opraviť."
Existujú však manželské páry, ktoré oslávia zlatú či diamantovú svadbu. Tieto páry môže spájať dlhoročné puto, ale mohol to byť tiež dôsledok toho, že rozvod predtým znamenal hanbu. Teraz to nie je žiadna stigma, rozísť sa je pomerne ľahké.
Zmenila sa i situácia manželiek. Naše prababičky boli na manželoch finančne závislé. Vydať sa bývalo pre ženu takpovediac životným poslaním a vyvrcholením, zostať na ocot ich spoločensky degradovalo.
Emancipované ženy v 21. storočí sa o seba dokážu postarať samy, majú celkom jasnú predstavu o potenciálnom partnerovi a manželstvo berú ako rovnocenný vzťah. Než čokoľvek brať, radšej ostanú single a aj tie, ktoré partnera majú, nepotrebujú na potvrdenie vzťahu úradný doklad.
Sloboda po päťdesiatke
Dnešná kultúra je vybudovaná na túžbe po intenzívnych zážitkoch, obyčajné veci nám zaváňajú nudou a vo vzťahoch sa nedržíme zubami-nechtami. Žijeme len raz a chceme si život užiť, nie prežiť.
V prieskume Sex, romantika a vzťahy americkej neziskovej organizácie, ktorý otázky adresoval u ľudí nad 45 rokov, sa ukázalo, že dlhodobé vzťahy sa nerozpadávajú ani tak pre neveru, ale preto, že stratia šťavu.
Skôr si ženy v 50-ke povedali, že to so svojím mužom nejak doklepú, dnes vedia, že pred sebou majú mnoho rokov a chcú ich prežiť inak. Ak na to majú podmienky, odídu.
"V tomto veku sa rozvádzajú predovšetkým ženy, ktoré zatúžia po slobode a následne si vytvárajú voľnejšie vzťahy. Nechcú sa starať o ďalšieho muža a nasťahovať si ho domov, aby po čase zase prežívali rovnaký stereotyp ako v posledných rokoch manželstva," hovorí psychologička Jitka Douchová.
Pri mužoch zase zohráva úlohu kríza stredného veku - ženia sa po tridsiatke, rozvádzajú okolo štyridsiatky.
"Okrem krízy prispeje ku koncu manželstva tiež to, že sa okolo nich začnú točiť slečny po tridsiatke, ktoré túžia po dieťati."
Viac je i takzvaných "voľných manželstiev" - obaja partneri si nájdu nových partnerov, žijú v nových rodinách, ale nerozvádzajú sa.
Dôležitý je nadhľad
V manželstve je fajn udržať si realistický pohľad a nemať prehnané očakávania. Udržať vzťah na celý život je možné, ale bez snahy oboch partnerov nie. Plati stokrát opakované pravidlo, že na vzťahu musia pracovať, aj keď to znie ako klišé.
A psychologička Douchová pridáva ešte jeden dôležitý tip: nepremeniť sa v "my".
"V páre žijú vedľa seba dve osobnosti, každá z nich má svoj vnútorný svet, svojich kamarátov, svoje záujmy a potom zdieľame spoločné partnerstvá. Ale to by nemalo byť príliš intenzívne, keď od svadby sme už len my, všetko robíme spolu, odovzdávame sa, podriaďujeme druhému. To je kontraproduktívne pre pekný život. Závislosť na druhom je problém a v takom vzťahu sa zvyšuje riziko zániku."
Autor: Spracovala: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.