Vybrali sme a predstavíme vám niekoľko z nich.
One World Trade Center
Jednou z najzaujímavejších budov je bezpochyby newyorský mrakodrap One World Trade Center, Svetové obchodné centrum č. 1. Novostavba má pripomínať pôvodné „dvojičky“, teda veže World Trade Center, ktoré 11. septembra 2001 padli za obeť teroristickým útokom.
S výstavbou veže, ktorú navrhol architekt David Childs, sa začalo v apríli 2006. Mrakodrap má architektonickú výšku 541,3 metra, čo je symbolických 1776 stôp – v roku 1776 vznikli Spojené štáty. S anténou je budova vysoká 546,2 m. Veža 1 WTC je treťou najvyššou stavbou na svete.
Kostol v mestečku Gilbert
Pozoruhodnou religióznou stavbou je kostol v meste Gilbert v americkom štáte Arizona. Oficiálny názov kostola je Gilbert Arizona Temple. Kostol slúži náboženskej spoločnosti mormónov, teda vyznávačom Cirkvi Ježiša Krista Svätých neskorších dní.
Kostol má výšku 85 stôp (25,9 m), štíhla veža meria 59 metrov. Veža je ukončená pozlátenou sochou anjela Moroni.

Športová aréna v Krakove
V poľskom Krakove otvorili v máji 2014 moderný krytý štadión, nazvaný Kraków Arena. Výstavba arény, ktorá je najväčším poľským krytým štadiónom, začala v roku 2010 a stála 106 miliónov eur. V aréne sa môžu konať súťaže v najrozmanitejších športových disciplínach.
V závislosti od druhu športu sa kapacita štadióna pohybuje od 11 554 do 18 000 divákov. Aréna sa pýši najväčšou poľskou svetelnou fasádou, tvorenou svietiacimi diódami (LED) – obopína celý štadión a má celkovú plochu 5 200 štvorcových metrov.

Bombajský monorail
V indickom meste Bombaj otvorili prvú linku monorailu. Má posilniť hromadnú dopravu v oblasti, kde žije 12,5 milióna obyvateľov. Monorail je doslova jednokoľajnicová železnica, pričom pod „koľajnicou“ sa tu rozumie betónový nosník, na ktorom sa pohybujú nosné kolesá vlaku, a po boku nosníka sa pohybujú vodiace kolesá.
Trať monorailu je obvykle vedená na stĺpoch, takže na zemi nezaberá veľa miesta. Prvá linka bombajského monorailu má dĺžku približne deväť kilometrov a jazdí na nich šesť štvorvozňových súprav, ktorých priemerná rýchlosť je 32 km/h (ale už vrátane zastávok).

Milánsky vertikálny les
Spomedzi nových budov, určených na bývanie, vzbudila vlani veľkú pozornosť dvojica výškových stavieb v talianskom Miláne. Táto dvojica rezidenčných veží dostala meno Bosco Verticale, teda vertikálny (či zvislý) les. Ich terasy sú takpovediac zalesnené, takže spoza zelene vlastné stavby temer nevidieť.
Vyššia z dvoch veží má 26 podlaží a výšku 119 m, nižšia 18-podlažná je vysoká 87 m.
Na terasách, ktorých železobetónové podlahy majú hrúbku 28 cm, je dokopy 730 stromov (vysokých tri metre, 6 a 9 metrov), 5 000 kríkov a 11 000 trvaliek.
Celková vegetácia na terasách zodpovedá vegetácii, ktorú nájdeme v približne jednohektárovom lese. Komplex Bosco Verticale dostal vlani prestížnu architektonickú cenu pre výškové budovy. V komplexe je 400 bytov, ktorých cena sa pohybuje od 3 000 eur za štvorcový meter vyššie.

Terminál letiska v Kuala Lumpure
Nový terminál otvorili vlani na medzinárodnom letisku v Kuala Lumpure, hlavnom meste Malajzie. Je známy pod skratkou KLIA2. Skratky znamenajú Kuala Lumpur International Airport, číslica 2 znamená, že ide o druhý terminál tohto letiska.
Je situovaný približne dva kilometre od hlavného terminálu a je to najväčší terminál na svete, vybudovaný špeciálne pre „obsluhu“ nízkonákladových leteckých spoločností. Kapacita terminálu je 45 miliónov cestujúcich za rok a možno ju ďalej zvyšovať.
K terminálu patrí samostatná vzletová a pristávacia dráha, dlhá štyri kilometre. Nezvyklé je, že pre riadenie letov, začínajúcich resp. končiacich na termináli KLIA2, bola vybudovaná nová riadiaca veža, ktorá má výšku 133,8 m a je tak najvyššia na svete.
Foto k článku: archív
Najvýkonnejšia solárna elektráreň
Aj keď možno solárna (odborne fotovoltická) elektráreň nie je klasickým stavebným dielom, jej panely sú pevne ukotvené v zemi a teda ju možno považovať za stavbu. Solárnu elektráreň Topaz Solar Farm postavili na kalifornskej pláni Carrizo.
Pozostáva z deviatich miliónov (!) solárnych panelov, ktoré zaberajú celkovú plochu 25 štvorcových kilometrov.
Výstavba stála 2,5 miliardy dolárov a ukončili ju o rok skôr. Menovitý výkon elektrárne je 550 MW, takže je najvýkonnejšou fotovoltickou elektrárňou na svete. Tento primát však čoskoro stratí, pretože už v tomto roku by mala byť na sieť pripojená solárna elektráreň Solar Star (opäť v Kalifornii) s menovitým výkonom 579 MW.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.