Také čosi sa ešte na košickom jazere nestalo. Pod kamiónom s cisternou, ktorý si chcel skrátiť cestu po zamrznutej hladine, sa prelomil ľad. Takmer 25-tonové vozidlo, ktoré malo namierené do Španielska, sa však neponorilo. Uviazlo medzi 20 cm hrubými kryhami.
Keďže v našom meste niekoľko ostatných týždňov poriadne mrzlo, vodná hladina na košickom jazere zamrzla.
Každým dňom a nocou ľadu pribúdalo, čo privítali najmä deti.
Na najväčšom klzisku pod holým nebom vzniklo po odhrabaní snehu viacero ihrísk, na ktorých sa korčuľuje, prípadne hrá hokej. Odvčera majú všetci z okolia o jednu atrakciu viac.
Je ňou kamión z Moskvy, ktorý v cisterne preváža šumivé víno, známe ako "ruskoje igristoje".
"Z vyšetrovania nehody vyplýva, že ruský vodič Olej Benzinovič Naftenko urobil niekoľko zásadných chýb," povedal nám plk. Juraj Kamikadze, vedúci oddelenia objasňovania kurióznych dopravných nehôd KR PZ.
"Tou prvou bolo, že si počas cesty odpíjal z nákladu. Vraj preto, že sa mu v kabíne pokazilo kúrenie a bola mu zima. Podľa jeho tvrdenia odhadujeme, že od Užhorodu, keď mu začalo kúrenie haprovať, vypil asi 18 litrov šumivého moku."
Druhou chybou O. B. Naftenka bolo, že chcel obísť mýtom spoplatnené úseky slovenských ciest.
V pláne mal jazdiť výlučne po cestách druhej a tretej triedy, ktoré boli síce menej kvalitné, no zadarmo.
"Možno by sa mu Slovenskom prejsť aj takýmito úsekmi podarilo, nebyť toho, že sa mu vraj kdesi v lese pokazila aj GPS-navigácia. Stalo sa to v noci a on nevedel, kadiaľ sa vydať. Jediné, čím si pomáhal, bola mapa ešte z čias, keď Slovensko v roku 1945 oslobodzovala Červená armáda."
Vodič tvrdí, že keď prešiel po Južnom nábreží, odbočil doľava k Hornádu. Na mape mal totiž vyznačené, že tadiaľ vedie obchádzka mesta.
Cesta však náhle skončila a on nevedel, kadiaľ pokračovať.
"Bola tma a jediným vodidlom boli svetlá panelákov. Uvedomil si, že je pred ním zamrznuté jazero, no predpokladal že ľad je dostatočne hrubý. A to bola tretia chyba. Po chvíli jazdy, keď bol kamión asi 20 metrov od brehu, sa ozval praskot a vozidlo sa začalo ponárať. Jeho hmotnosť bola aj na 20 cm hrubý ľad privysoká," pokračuje plk. Kamikadze.
Vodič na úplné ponorenie nečakal a z kabíny okamžite vyskočil.
Hoci v mraze, no trpezlivo počkal do rána, keď si zapadnutý kamión všimli prví obyvatelia okolitých vežiakov.
Vodič je momentálne na polícii, kde čaká na rozhodnutie svojho moskovského šéfa.
Ako sa nám podarilo zistiť, v hre sú dve alternatívy ďalšieho postupu. Prvá je, že sa záchranári pokúsia kamión pomocou žeriava vytiahnuť už teraz.
Druhou možnosťou je prečerpanie nákladu do druhého kamióna a tento sa nechá na jar, po roztopení ľadu, klesnúť na dno.
"Keď sa rozchýrilo, že v cisterne je šampanské, ku kamiónu začali prúdiť davy záujemcov. Museli sme ho začať strážiť, lebo hrozilo, že ľad také množstvo ľudí neudrží. Vodičovi sme dali čas do nedele večera. Ak dovtedy nepovie, čo s kamiónom, ľad okolo neho sami odstrelíme a necháme ho klesnúť na dno," prezradil nám na záver plk. Kamikadze.
Táto alternatíva by zrejme potešila milovníkov potápania. V cisterne je 18-tisíc litrov šumivého vína, s ktorým by mohli nakladať ako s vlastným...
Autor: rob
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.