Po týchto zmenách bolo potrebné vypracovať nové návrhy. Mala vzniknúť nová moderná emisia federálnych platidiel.
V roku 1991 začala Štátna banka Československá pripravovať novú emisiu obehových mincí. Medzi prvými sa mali dostať do obehu nové federálne 50-halierniky. Zo začiatku prevládali názory, že by sa mohli dostať do obehu mince s guľatým otvorom. Neujali sa, úradníci ich považovali za nemoderné.
Vývoj pokračoval ďalej a v januári 1992 ŠBČS vypísala celoštátnu súťaž. Umelci predložili 173 návrhov, ktoré vyhodnotili v máji 1992. Na prvom mieste sa umiestnil Jiří Prádler.
Druhú cenu neudelili a na treťom mieste sa umiestnili návrhy akademických sochárov Jiřího Oppla a Jarmily Truhlíkovej Špěvákovej. Na realizácii mincí pracovala kremnická mincovňa. Podrobnejšie rozpracovala 50-halierniky, ktoré sa mali dostať do obehu ako prvé.
Prípravné práce došli tak ďaleko, že kremnickí minciari vyrobili prvé skúšky. Na snímke sú dobre viditeľné tieto jedinečné kusy, ktoré sú pre zberateľov cenovo nedostupné.
V roku 1992 prišli nečakané politické zmeny. Po parlamentných voľbách v roku 1992 nikto nepredpokladal, že dôjde k rozpadu Československa. V roku 1993 vznikla samostatná Slovenská a Česká republika. Po menovej odluke v roku 1993 začali platiť nové meny.
Po týchto udalostiach bolo jasné, že pripravovaná nová emisia federálnych mincí je už neaktuálna. Mince z tohto obdobia môžeme zaradiť medzi revolučné mince. Vzorové razby nových federálnych 50-haliernikov ostali v trezoroch.
Ak by nebolo došlo v roku 1993 k rozpadu Československa, možno by sme ešte aj dnes platili týmito mincami...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.